У Музеї народної архітектури та побуту ім. Шептицького тривають реставраційні роботи. Зараз змінюють покрівлю на двох хатах: з села Оглядів та села Орявчик. Загалом за цей рік збираються відновити аж вісім об'єктів.
У хати із с.Орявчик покрівля із житньої соломи. Аби перекрити увесь дах, потрібно 12-13 тисяч снопків. Їх у музеї заготовлювали майже два роки.
Інша хата, з с.Оглядів, має стріху з очерету. Техніка облаштування гладкої очеретяної стріхи є стара і майстрів практично вже не залишилось аби перейняти вміння. Тож реставратори їздили аж на Полісся, там знайшли в кого перейняти досвід.
«Для нас це унікальна, нова технологія. Ми ніколи ще не накривали очеретом. Тому ми їздили по експедиціях, вчилися в старих людей, як її накривати. Ну ніби освоїли і тепер працюємо, накриваємо хати очеретом», ‒ зазначив Василь Марків, керівник будівельно-реставраційного відділу музею.
Праця з соломою та очеретом, кажуть у музеї, одна з найскладніших. Нова покрівля повинна прослужити 12-13 років. Цьогоріч у музеї, окрім цих двох хат, вже встигли відновити чотири інші об'єкти. Найбільший із них це стоянівська церква. ЇЇ розпочали відновлювати ще торік. Цього року завершують. У церкві повністю замінили дерев'яний ґонт.
«Один з головних пріоритетів ‒ це збереження дерев'яних пам'яток архітектури, яких в музеї є 110. Щороку ми робимо в середньому 8 об'єктів. З них один, напевно, найскладніший і найдорожчий, то фінансування іде з бюджету розвитку міста, а 7 об'єктів ми стараємося робити власними силами», ‒ розповів Роман Назаровець, директор Музею народної архітектури і побуту.
Ще п'ять років тому у музеї реставрації потребувало 47 об'єктів, зараз же ж відновити залишилось 12.