У Шевченківському гаю у Львові відновили 13 історичних об’єктів

15:57, 30 жовтня 2014

Цьогоріч у Музеї народної архітектури та побуту Львові (Шевченківський гай) силами власних працівників та з допомогою благодійників хочуть завершити понад 20 експонатів. Чи не найважливіша проблема хатин – це гнилі дахи.

На початок року в Музеї красувалося 108 експонатів, однак згодом виявилося, що 37 з них – в аварійному стані. Хату, комору садиби зі села Крайниково, Хустівського району, – а днями і піч – вдалося врятувати. Спонсори дали гроші – лише на матеріали для хати потрібно до 20 тисяч, а музейники власними силами замінили дреницю даху.

«Дрениця так зроблена, що дощова вода не затече в хату, бо щілини перекриті дошками. Ми покрили їх, як і колись, нафтою. В неї гарний колір і захищає – дерево не псується», – розповів директор Музею Роман Назаровець.

В етнозоні «Гуцульщина» перекрили дах колиби, в якій колись вівчарі могли грітися чи перевдягатися в час випасання отари. Оскільки дах мав бути надійним, аби речі не замокали, його покрили звичайною необрізною дошкою, яку кладуть у два шари.

Пощастило цьогоріч і садибі зі села Замагора, Закарпатської області. Тут дахи перекрили ще влітку. А вже за місяць завершать хатину зі села Рівня, що на Івано-Франківщині. Її перевезли до Музею торік, за норвезькі кошти. Зробили новий фундамент з каменю, замінили трухляві конструкції. Вже завершують і піч всередині, хочуть аби хата ожила. «Залишилося роботи на два дні. Потрібно ще поштукатурити, помалювати, запалити пічку і хліб випекти», – розповів працівник Музею Руслан Мазур.

У Музеї вже впоралися з 13 об'єктами. Однак до кінця року у планах ще декілька.