Росія значно нарощує свою військову присутність у Сирії після припинення перемир'я, перекидаючи до цієї країни військових, літаки і передові ракетні системи. Про це пише агентство Reuters, посилаючись на загальнодоступні джерела інформації.
Аналіз цих даних вказує на подвоєння військових поставок повітрям і морем в порівнянні з майже двотижневим періодом, який передував перемир'ю. Видання зазначає, що ми є свідками найбільшого розгортання військової сили Росії в Сирії після того, як російський президент Володимир Путін в березні заявив про вивід своїх військ з цієї країни.
Турецький онлайн-проект Bosphorus Naval News, який відслідковує рух кораблів через Босфорську протоку, показує, що з кінця вересня через Стамбул на шляху до Сирії пройшли 10 російських кораблів. Під час 13-денного періоду перед перемир'ям з 27 серпня по 7 вересня через Босфорську протоку їх пройшло вдвічі менше. Зокрема, кореспондент Reuters у п'ятницю, 7 жовтня, помітив російський малий ракетний корабель «Міраж», який плив через Босфор у напрямку Середземного моря. Два інших російських ракетних корабля розгорнули в Середземному морі минулої середи.
Деякі з кораблів, які відправили в Сирію, були важко навантажені. Після проходу через Босфор вони прямували до військово-морської бази Росії Тартус в західній сирійській провінції Латакія, однак журналістам Reuters не вдалося встановити, який вантаж вони несли.
Згідно з даними служби FlightRadar24.com, яка відстежує рух літаків, війська і обладнання також повертаються до Сирії повітрям. Російські військові літаки полетіли на російську авіабазу Хмеймім у Сирії шість разів протягом перших шести днів жовтня, у порівнянні з дванадцятьма на місяць у вересні і серпні.
За інформацією видання, Росія передусім перекидає до Сирії фахівців, які мають ввести в експлуатацію ракетні системи С-300. Вони поліпшать здатність Росії контролювати повітряний простір в Сирії, і можуть бути спрямовані на запобігання більш жорстких дій з боку США, кажуть аналітики.
«С-300 в основному дає Росії можливість оголосити безпольотну зону над Сирією», - сказав Джастін Бронк, науковий співробітник Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) в Лондоні.
«Це також робить неможливою будь-яку спробу США зробити те саме. Росія може просто сказати: Ми будемо продовжувати літати і все, що буде загрожувати нашим літакам, буде розглядатися як вороже і буде знищене», - додав аналітик.
Міністерство оборони Росії не відповіло на письмові запити Reuters. Високопосадовець військово-повітряних сил цієї країни, виступаючи на умовах анонімності, спростовув збільшення поставок військової сили до Сирії.
Раніше Росія виступила з непрямою погрозою збивати американські літаки в Сирії, якщо ті будуть здійснювати удари по військах влади президента Сирії Башара Асада, союзника Москви.
Як відомо, на початку вересня США і Росія домовилися про перемир’я в Сирії, яке протрималося лише тиждень. На тлі запеклих боїв за Алеппо США оголосили про припинення переговорів з Москвою.
Разом з тим в США розглядають недипломатичні способи припинення війни в Сирії, всупереч попередженню, яке надійшло від російської сторони про наслідки ударів по позиціях сирійської армії.