Американські експерти з питань кібербезпеки володіють доказами про підготовку нових кібератак на українські енергетичні компанії. Про це пише американське видання The Atlantic з посиланням на керівника компанії Dragos Роберта Лі, який є провідним аналітиком по дослідженню двох попередніх атак у 2016 році.
Як зазначається, до листопада спеціалісти Dragos фіксували незначну активність тієї ж групи, яка була причетна до минулорічної кібератаки. Однак, останні тижні спостерігається незвично висока активність групи. «За нашими оцінками, було б цілком логічно зробити атаку в цьому місяці», - попередив Роберт Лі і припустив, що зафіксований сплеск активності може бути розвідкою, підготовкою до більш пізньої операції, або всього лише наміром посіяти страх перед майбутніми кібератаками.
За його словами розробники шкідливого програмного забезпечення 2016 року зашили в ньому низку можливостей, які так і не були використані під час атаки. «Це виглядало більше як перевірка концепції або тестування, ніж кінцевий результат», - говорить він.
Передбачається, що атака на енергомережу країни, яка не є членом НАТО, повинна була продемонструвати можливості і налякати або стримувати інших. З цієї точки зору, розслідування кібератак на енергокомпанії України є цікаві для США. Енергетичний сектор США дефрагментований і знаходиться в приватній власності, а тому атакувати таку мережу набагато складніше. Однак він більш автоматизований і якщо українські компанії змогли повернути собі контроль протягом кількох годин, перейшовши на аналоговий режим роботи, то процедура відновлення в США обмежується значною автоматизацією.
Видання також пише, що кібератака на американську енергетичну систему вимагає підтримки хакерів з боку якоїсь держави. Напади на Україну дослідники пов'язали з російськими хакерами, що співпрацюють з урядом, хоча офіційно Кремль заперечує свій зв'язок з нападами.
За словами колишнього заступника директора Агентства національної безпеки Кріса Інгліса, в Росії американських експертів найбільше турбують не їх технології, а зухвалість і готовність росіян перетинати межу.