У Старосамбірському районі поблизу кордону екологи виявили незаконну вирубку лісу

У с. Галівка незаконно зрубали близько сотні дерев

19:02, 5 жовтня 2017

Рубають, аж тріски летять. Близько сотні незаконно вирубаних дерев виявили активісти у Старосамбірському районі. Дерева ріжуть і вивозять важкою технікою за повної бездіяльності місцевих лісників. Шкоду, завдану «чорними лісорубами», зафіксували активісти разом із екоінспекцією.

Околиці с. Галівка, Старосамбірського району. До кордону з Польщею – рукою подати. За часів ІІ Світової війни ці ліси були прихистком для українських повстанців. Сьогодні ж вони рідшають через незаконну вирубку.

«Із початку цього року «Лісовою вартою», фахівцями і волонтерами виявлено самовільні вирубки лісу в селі Галівка в кварталі №1 і в кварталі № 2 та 3. Вони не припиняються з нового року. «Галсільліс» відповідає, що порушень не виявлено та порушень. Насправді, немає стовпчиків, немає позначок на вирубках», – розповів активіст Іван Платок.

Саме він першим помітив, що дерева зникають. Повідомив про це природоохоронну організацію «Лісова варта». Її активісти кілька разів навідувались сюди і теж зафіксували незаконну вирубку. «Чорні лісоруби» навіть не дуже маскують наслідки своєї роботи.

«Пеньок і свіжоспиляна в районі трьох тижнів стружка присипаються землею, щоби скоріше почорніло», – пояснив Іван Платок.

Юридично незаконність вирубки може зафіксувати лише обласна екоінспекція. Активісти таки домоглись її приїзду на місце. Ліси належать до фонду лісового господарства Дністрянського лісництва «Галсільлісу».

Куди поділись столітні ялиці, новоспечений лісничий не знає. Каже: перший день на посаді.

«Я ще угіддя не прийняв, я ще не дуже можу сказати, що тут робиться. З моєї точки зору як лісівника, то є самовільна рубка. Може, щось не допрацювали. Говорять, що лісника не було. Прийдеться мені тягнути з громадою, разом шукати лісника, щоб охороняв лісові масиви», – пояснив лісничий «Галсільлісу».

Як виявилось, лісник, що має стежити за деревами, ще з березня на лікарняному. Інші працівники лісового господарства лише відводять очі.

«Лісництво має 5 тисяч гектарів. Важко встигнути зробити все без техніки. Немає грошей», – пояснює майстер лісу Андрій.

Не надто охоче спілкуються із журналістами й представники державної екоінспекції. Щоправда, впродовж дня вони ретельно фіксували втрачені для лісу дерева. До кінця рейду нарахували близько сотні.

«Ми прийшли, взяли з собою представників лісгоспу, встановили, що тут є усі ознаки незаконної рубки. Ми брали пеньки, які є зрізані, міряли їх діаметр по найбільшій довжині. Зафіксували і складаємо зараз польову відомість із підписами. Як правило, ми передаємо і в прокуратуру, і в піліцію, і всім, кому потрібно», – розповів головний спеціаліст обласної екологічної інспекції Володимир Вітковський.

Середня сума збитків за кожне дерево – 10 тис. грн. Та значно більшою буде шкода екології. Наслідок цих рубок може бути значно гірший, тому що може бути масове всихання насаджень, тому що залишаються всі хворі дерева», – пояснив експерт «Лісової варти» Василь Гаврилюк.

Збитки, завдані лісу, екоінспекція обіцяє оприлюднити за тиждень. Хто ж відповідатиме за лісоцид у Галівці, невідомо. За словами представників всесвітнього фонду охорони дикої природи, винуватців у таких випадках знаходять рідко.