У Стокгольмі завершилися слухання щодо транзитного газового контракту «Нафтогазу» і «Газпрому»

У НАК натякають на успішний для України хід розгляду питання

16:49, 5 грудня 2016

У Стокгольмському арбітражі закінчилися слухання щодо транзитного контракту України з російським Газпромом. Про це на своїй сторінці у Facebook написав директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«Слухання в Стокгольмському арбітражі завершено. Два дні трибунал слухав юридичних радників, свідків і експертів. Наша сторона, як і минулого разу, щодо контракту на закупівлю газу була переконливою. Молодці, одним словом», - написав Вітренко і нагадав, що позиція України у суперечці з транзитом газу була і залишається простою і незмінною.

«Умови контракту, а саме стаття 8.7, дають нам право переглядати транзитні тарифи у випадку, якщо змінені умови формування транзитних тарифів у Європі. І після підписання контракту з транзиту газу було ухвалено так званий Третій енергетичний пакет , і умови формування транзитних тарифів істотно змінилися. Тому ми і вимагаємо привести наш транзитний тариф у відповідність з європейськими умовами. А «Газпром» відмовляється переглядати тариф вже більш як 5 років. Для таких випадків у контракті передбачений Стокгольмський арбітраж», - зазначив Вітренко.

Вітренко також звернув увагу на те, що у разі прийняття судом позиції України, «Газпрому» доведеться платити Україні за транзит з 2017 по 2019 роки на $4 млрд більше, а також виплатити ще $12 млрд доларів як компенсацію за неотримані доходи в період з 2010 по 2015 роки. «І це наслідки лише приведення нашого транзитного тарифу до європейських умов. Ми ж вимагаємо привести весь контракт до вимог європейського законодавства, яке Україна імплементувала у рамках виконання своїх зобов'язань, приєднавшись до Енергетичного співтовариства», - написав він.

Представник «Нафтогазу» переконаний, що без зміни всього контракту Україна не зможе завершити виділення оператора ГТС, здійснювати віртуальний реверс і повною мірою використовувати потужності міждержавних об’єднань, а також власні потужності газових сховищ. «Це обмежує конкуренцію та розвиток ринку в Україні й у всьому регіоні. Антиконкурентні дії «Газпрому» неприпустимі, як з точки зору Шведського права, передбаченого нашим контрактом, так і з точки зору національного законодавства», - відзначив Вітренко.

Нагадаємо, в червні 2014 року «Газпром» звернувся в Стокгольмський міжнародний арбітраж з позовом до НАК «Нафтогаз України» про стягнення заборгованості у розмірі $4,5 млрд. В свою чергу «Нафтогаз України» подала зустрічний позов до російського монополіста про стягнення з нього $6 млрд. Пізніше Стокгольмський арбітраж об'єднав в одне провадження два позови.

Також повідомлялося, що «Нафтогаз» має намір судитися з Росією з приводу втрати своїх активів у Криму в результаті анексії півострова. На поточний момент сума претензій української сторони становить $28,3 млрд. Сума претензій «Газпрому» до України - понад $31 млрд.

У середині жовтня цього року Арбітражний інститут Торговельної палати Стокгольма завершив усні слухання представників Національного нафтогазового холдингу «Нафтогаз України» і російського газового монополіста «Газпрому», а також експертів і свідків за взаємним позовом компаній щодо контракту на закупівлю газу. Остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо контракту на закупівлю газу очікується до 31 березня 2017 року. Рішення щодо «транзитного» контракту буде ухвалено дещо пізніше.