У суді - 12 позовів через пластикові вікна в центрі Львова

17:08, 27 липня 2011

У Львові з початку року на стадії судового розгляду у Галицькому районному суді перебуває 12 позовів районної адміністрації до фізичних осіб про приведення віконних заповнень до автентичного вигляду та стягнення матеріальної шкоди у розмірі 50 тис. грн за пошкодження та зміну вигляду об’єкта культурної спадщини.

У цьому році суд ухвалив 6 рішень про часткове задоволення таких позовів адміністрації, відмовлено у частині стягнення матеріальної шкоди. На зазначені рішення суду Галицька адміністрація подала апеляційні скарги, повідомили ZAXID.NET у прес-службі Львівської міської ради.

«У цій категорій справ повністю виконане одне рішення суду. На пл. Ринок. 3/6 вікна повернули до попереднього стану. Зараз на стадії виконавчого провадження перебуває 6 справ», - повідомили у Галицькій районній адміністрації.

Як повідомили в управлінні охорони історичного середовища, на 15 липня цього року складено 71 адмінпротокол щодо заміни деревних вікон на пластикові. Сума штрафів за розглянутими справами складає 24 тис. 497 грн. Минулого року було складено 80 протоколів на загальну суму 20 тис. 179 грн.

«Вікна – однин із найважливіших елементів фасаду. Завдяки гармонійним пропорціям, профільованим обрамленням, дерев’яній столярці історичні вікна надають будинку неповторності, розповідають про час спорудження будинку та його архітектурний стиль. У старій частині Львова збереглося ще багато історичних вікон різних епох та стилів, і цю архітектурну спадщину варто дбайливо охороняти. Історичні вікна виготовлялися з добре просушеного дерева на дуже високому рівні якості. Історичні вікна та їх столярка мають високу естетичну цінність, вони є одночасно декором та важливою складовою фасаду і тому їх слід зберігати та реставрувати. Кількість пластикових вікон в історичній частині міста за останні кілька років значно зросла. Високий рівень щільності та конструкція пластикових вікон перешкоджають обміну вологи  між повітрям в приміщенні та назовні, таким чином волога осідає зсередини на стінах, в результаті чого утворюється пліснява. Такі вікна псують вигляд будинку, вулиці. А майже кожне історичне вікно можна реставрувати. Правильно відреставроване вікно буде достатньо енергоощадним та звуконепроникним і служитиме набагато довше, ніж пластикове.

Відповідно до пам’яткоохороннного законодавства, самовільна заміна вікон є нищенням пам’ятки архітектури, тому на порушника накладається штраф. Такі справи вирішуються в судовому порядку і після рішення суду таки доведеться відновити дерев’яні вікна. Тому краще звернутися до спеціалістів, котрі обстежать ваші вікна та професійно від реставрують. Щодо правильної реставрації вікон слід звертатися в управління охорони історичного середовища (вул.Валова, 20) або в Німецьке міжнародне бюро технічної співпраці (вул. Богомольця, 6, 3-ій поверх). Вигляд львівських будинків в Ваших руках, збережіть давні вікна, брами, дверні ручки та інші прикладні твори мистецтва, що присутні у ваших будинках», - зазначила начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

Статтею 92 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини передбачено штрафні санкції:

Для громадян - від п’ятдесяти до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (850 грн. – 1700 грн.)

Для посадових осіб – від ста до ста п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700 грн. – 2550 грн.)