У Світовому банку радять Україні підвищити акциз на тютюнові вироби

19:23, 25 березня 2015

Підвищення акцизів на тютюнові вироби сприятиме зменшенню поширеності куріння та посиленню економічного зростання України.

«Міжнародні організації і вчені дійшли висновку, що оподаткування тютюнових виробів – один з найефективніших методів скорочення їх споживання. Більше того, це джерело додаткових надходжень у бюджет країни», – заявив 25 березня під час круглого столу старший радник Світового Банку Роберто Мано Іглесіас, якого цитує Укрінформ.

Водночас експерт зауважив, що наразі вже існує світовий досвід, зокрема, Австралії та Бразилії, коли зі зростанням акцизів бюджети цих країн наповнилися додатковими прибутками, а кількість курців дійсно зменшилася.

При цьому Іглесіас наголосив, що, формуючи акцизну політику, влада повинна враховувати низку ключових положень: «По-перше, оподаткування повинне виконувати цілі як фіскальні, так і охорони здоров’я. До того ж, ставки оподаткування треба моніторити і збільшувати на регулярній основі, приймаючи до уваги інфляцію, а також зростання доходів населення, щоб тютюнові вироби стали менш доступними. Таким чином, і споживання зменшиться».

Крім того, експерт нагадав, що споживання тютюну є не тільки фактором ризику для здоров’я людини, але й впливає на рівень розвитку економіки та країни загалом, оскільки куріння зазвичай призводить до різноманітних захворювань у людей працездатного віку.

У свою чергу, народний депутат, член парламентського Комітету з податкової та митної політики Тетяна Острікова зазначила, що в парламенті вже 3 місяці знаходиться законопроект № 1474, який розроблений на виконання статті 352 Угоди про асоціацію з ЄС з пропозицією підвищити акцизи у 2015 році на 30%, але поки ця ініціатива залишається поза увагою парламентарів.

Разом з тим, заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець зауважив, що після значного зростання «тютюнових акцизів» кількість курців справді зменшилася, а доходи до Держбюджету зросли.

«З 2008 року середній акциз на пачку сигарет зріс із 50 копійок до 6 гривень, при цьому кількість курців скоротилася з 10 до 7,2 млн осіб. Паралельно надходження до Державного бюджету з акцизів зросли від 3,5 млрд грн у 2008 році до 18 млрд грн у 2014 році», – повідомив він.

Заступник міністра також додав, що, згідно з наявними статистичними даними, в останні роки разом зі зростанням ціни на сигарети спостерігається скорочення рівня захворюваностей, пов’язаних із курінням - респіраторні, серцево-судинні та інші хвороби.

«Підвищення акцизів на тютюнові вироби є абсолютно вигідною стратегією для держави як з боку зростання надходжень до державного бюджету так і з боку покращення здоров’я населення у зв’язку зі скороченням споживання сигарет. Досвід України переконливо підтверджує світову практику: протягом 2007-2014 рр. надходження до Державного бюджету України від тютюнових акцизів зросли в 6 разів при скороченні реалізації сигарет з 124 млрд штук до  73 млрд штук», – підсумував Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя».