У Тернопільській ОДА розробили план запобігання свинячому грипу

13:00, 22 червня 2009

В Тернопільській обласній державній адміністрації розробили план заходів щодо запобігання виникненню серед населення області захворювання на свинячий грип. Їх затверджено відповідним розпорядженням голови облдержадміністрації Юрія Чижмаря. Для координації протиепідемічних заходів та оперативного реагування у випадках ускладнень епідеміологічної ситуації із захворювання на свинячий грип буде створено обласний та районні (міський) оперативні штаби, - повідомили ZAXID.NET в прес-службі ТернОДА.

З метою своєчасного виявлення циркулюючих вірусів грипу, заплановано проводити вірусологічний моніторинг. Для цього треба зміцнити матеріально-технічну базу вірусологічних лабораторій облсанепідстанції та держкомветмедицини в області. У разі виділення збудників грипу передавати матеріал (ізолят вірусу) на підтвердження в Український Центр грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій та вірусологічну лабораторію Центральної СЕС МОЗ України.

Головні управління охорони здоров’я, ветеринарної медицини в області, обласна санітарно-епідеміологічна станція, райдержадміністрації, виконком Тернопільської міської ради мають визначити наявність та створити запаси матеріальних ресурсів на випадок пандемії та панзоотії грипу (антивірусні препарати, засоби індивідуального захисту, вакцини, обладнання, дезінфекційні засоби, діагностичні та витратні матеріали для проведення лабораторних досліджень) і автотранспортних засобів для швидкого застосування у разі потреби. Забезпечити належне зберігання таких ресурсів і засобів.

Необхідно також організувати семінари, конференції, наради з питань епідеміологічного нагляду та епізоотичної ситуації, клінічних проявів захворювання на грип та його лікування. Активізувати просвітницьку діяльність засобів масової інформації та санітарно-освітню роботу серед населення щодо методів запобігання захворюваності на свинячий грип серед людей і тварин, факторів ризику зараження, негативних наслідків пандемії грипу, безпечності продуктів харчування, поводження із тваринами тощо.

Обласна санітарно-епідеміологічна станція, головне управління ветеринарної медицини в області, райдержадміністрації, виконком Тернопільської міської ради постійно забезпечуватимуть ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за продовольчими ринками та ринками торгівлі живими тваринами; надходженням м’яса та необробленої м’ясопродукції в установи громадського харчування, придорожні кафе, м’ясопереробні підприємства тощо; переміщенням тварин, сировини та продукції тваринного походження; подвірним забоєм тварин; утилізацією відходів тваринного походження.

А Тернопільська митниця та митні пости в м. Збаражі та м.Чортків до того ж мають ще посилити контроль за продукцією тваринництва та сировиною, що експортується на територію області.

У разі виявлення хворих з підозрою на захворювання грипом визначити місця для їх ізоляції, наступної госпіталізації та обсервації осіб, що знаходились в контакті з ними. Облаштувати інфекційні стаціонари окремими палатами для госпіталізації хворих на свинячий грип. А в місцях масового перебування, скупчення людей (аеропорт, залізничні вокзали, автовокзали, автостанції, ринки тощо), у дитячих дошкільних, освітніх закладах, установах охорони здоров’я, закладах культури, на громадському транспорті, на підприємствах, в організаціях та установах, незалежно від форми власності та відомчої належності, необхідно забезпечити дотримання протиепідемічного режиму, в тому числі дезінфекційних заходів тощо.