5 лютого у Тернополі репрезентували нові томи видавництва «Літопис УПА», у яких подані секретні матеріали про національно-визвольну боротьбу 1940–1950 рр. на теренах Тернопільщини. До 20-го та 21-го томів “Літопису УПА” увійшли документи Служби безпеки України та державних архівів.
20-тий том є окремим збірником матеріалів про діяльність УПА у Тернопільській воєнній окрузі «Лисоня». За словами упорядника даного тому Сергія Волянюка, зібрані документи подають повну картину діяльності УПА на території Тернопільської області.
“У збірнику використані матеріали переважно київських архівів. Це Центральний державний архів вищих органів влади, державний архів Служби безпеки України, також використані фонди Тернопільського державного архіву і управління СБУ в Тернопільській області. До збірника входять декілька розділів, які подають повну картину діяльності відділів УПА на території нашої області. Перший розділ стосується того основного осередку, який керував боротьбою і основними розділами УПА на Тернопільщині. Це і є військовий штаб УПА. Тут подані накази, листівки… У другому розділі подані документи, які використовувалася для внутрішнього вжитку у самій УПА. Це звіти військового штабу, підрозділів, які подавали вищому керівництву. Третій розділ містить інформацію про окремі підрозділи УПА”, – каже Сергій Волянюк.
Загалом видавництво “Літопис УПА” видало вже понад 100 томів у різних чотирьох серіях. Серед них надруковані матеріали про героїв Тернопільщини. За словами громадського діяча Євгена Філя, ці видання дають можливість більше дізнатися про героїв Тернопільщини.
“Завдяки “Літопису УПА” ми маємо можливість знати більше про наш край і наших героїв. Це Осіп-Дяків Горновий, Ярослав Старух та інші. Молодий науковець Сергій Волянюк попрацював в архівах і доповнив старі літописи УПА. Сьогодні виданий 20-тий том про військового округу “Лисоня”. Дуже приємно, що такими справами займаються молоді люди. Тернопільські молоді науковці вивчають і нас навчають, яку роль відіграв національно-визвольний рух у встановленні української держави,” – сказав громадський діяч Євген Філь.
За словами кандидата історичних наук, президента фонду “Літопис УПА” Миколи Посівнича, для того, щоб фундаментально дослідити тему національно-визвольного руху ОУН-УПА треба близько 600 науковців. А на даний час вивчають цю тему близько 50 українських дослідників.
“До цієї річниці наше видавництво підготувало понад 10 книг про діяльність ОУН-УПА. Адже за неповними даними через цю боротьбу у 20-50 рр. ХХ століття пройшли понад півмільйона людей. Щоб охопити і вивчити такий великий масив джерел потрібно не 30-50 науковців, які досліджують цей визвольний рух, а 500-600 осіб, які могли би вивчити не тільки вершину “айсберга” ОУН-УПА, але і життя багатьох інших учасників, які боролися і вмирали за незалежну Україну”, – зазначив Микола Посівнич.
Нагадаємо, нещодавно в Тернопільській області в лісі, неподалік райцентру Чортків, колишній політв’язень Володимир Мармус відкопав німецький бідон з українськими грошима та списками бійців УПА.