У Тернополі в обласному державному архіві проходить виставка «Голос пам’яті»

16:18, 11 грудня 2009

З нагоди відзначення 20-ї річниці Тернопільського обласного історико-просвітницького товариства «Меморіал» ім. В.Стуса в держархіві Тернопільської області експонується виставка «Голос пам’яті». На ній представлені документи та світлини про діяльність товариства з 1989 року.

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Тернопільської ОДА, серед документів – запрошення на конференції, перелік питань для розгляду на засіданні координаційної ради, Статут українського добровільного історико-просвітницького товариства «Меморіал» та Тернопільського обласного товариства. На світлинах зображено відновлення могили січових стрільців м. Тернопіль у 1989р. Члени товариства «Меморіал» брали активну участь у відзначення 50-річчя УПА в Києві та Тернополі 1992р., про що розповідають світлини.

Привертають увагу перші примірники газети «Дзвін» – першого в західному регіоні України демократичного, незалежного видання. Газета з перших днів друкує матеріали з історії національно-визвольної боротьби українського народу, спогади ветеранів ОУН-УПА, очевидців сталінських репресій. Регулярно висвітлює хід реабілітації жертв більшовицького терору, виступає на захист інтересів репресованих, допомагає у пошуку безвісти пропалих учасників визвольних змагань, висвітлює діяльність прогресивних рухів і громадських демократичних об’єднань. Перші номери газети були надруковані у Прибалтиці, а, починаючи з квітня 1990 року, газета друкується на території Тернопілля.

Цікавими є документи та світлини про організацію та проведення в Тернополі IV звітно-виборної конференції Всеукраїнського товариства «Меморіал» ім. В. Стуса у квітні 1996р., громадського суду над більшовицькою ідеологією і злочинною діяльністю КПУ-КПРС, відкриття пам’ятника Василю Стусу в Тернополі у серпні 1992р.; документи про створення комісії з питань встановлення статусу учасників ОУН-УПА; документи про почесного голову Тернопільського обласного товариства Іллю Оберишина.

Зацікавлять відвідувачів архіву документи та світлини про підготовку, встановлення та посвячення меморіального знаку жертвам політичних репресій на фасаді будинку по вул. Коперника, 1 у Тернополі; списки колишніх політв’язнів та репресованих жителів області; документи про відзначення 15-річчя діяльності Тернопільського обласного історико-просвітницького товариства «Меморіал » ім. В.Стуса.

Про роботу товариства, яке з 2003 року очолює Б.Хаварівський, свідчать численні світлини: про проведення семінарів, презентацій, освячення пам’ятних знаків, передачу документів СБ ОУН в Тернопільській області («Озернянського архіву») в держархів у 2004р.

Виставка висвітлює діяльність товариства «Меморіал» у розкритті історичної правди, відродженні української національної культури і духовності та зацікавить відвідувачів архіву, яким не байдужа історія рідного краю.

Довiдка ZAXID.NET

Тернопільське обласне історико-просвітницьке товариство «Меморіал» ім. В.Стуса створене 1989р. з ініціативи обласної організації Спілки письменників України і Товариства української мови ім. Т.Шевченка як правозахисна благодійна громадська організація.

У 1991р. на другому з’їзді Всеукраїнського товариства було ухвалено рішення, що воно носитиме ім’я знищеного у більшовицькому концтаборі поета Василя Стуса.

За роки своєї діяльності товариство бере активну участь у демократичних процесах, що відбуваються в нашій області, національно-патріотичному вихованні краян.

Проводить просвітницьку, пошукову роботу з історії національно-визвольної боротьби проти тоталітарного режиму, встановлення добрих імен героїв, які полягли за нашу незалежність.

За участю членів «Меморіалу» проведено сотні перезахоронень патріотів, споруджено пам’ятники і меморіальні комплекси, реконструйовано і благоустроєно занедбані могили.