У Тернополі відкрили виставку Конституцій

15:10, 25 червня 2011

До 15-річчя прийняття Конституції України в Державному архіві Тернопільської області експонується виставка «Конституція – основний закон держави» На виставці в хронологічній послідовності представлено конституційні акти в історії України.

Одним з перших конституційних актів в історії українського народу вважається «Руська правда» – збірник норм руського права в Київській Русі ХІ-ХІІст. Додатком до «Руської правди» може послужити «Повчання Мономаха дітям» (написаний ймовірно 1117 р.), в якому Володимир Мономах висловлює думки загальнодержавного, політичного й морального характеру.

На виставці представлені публікації про Пилипа Орлика – одного з найвизначніших українських суспільних діячів. 1994 року в київському видавництві «Веселка» вперше вийшла у світ у перекладі з латинської на українську мову «Перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика 1710 р.», яка експонується на виставці. Це був перший писаний політико-правовий акт, який утверджував основні нормативні положення існування українського суспільства в межах тогочасної української держави. Цей документ складався із вступу-преамбули, 16-ти статей та присяги новообраного гетьмана на вірність козацькій Україні.

Демократичні перетворення Речі Посполитої, до складу якої входили землі майбутньої України, представленні конституційними актами, починаючи з публікацій Конституції 3 травня 1791-го до польської Конституції 23 квітня 1935 року. Особливо цінним експонатом виставки є стародрук під назвою «Права конституційні і привілеї Королівства Польського. – Т.6. 1697-1736. – Варшава, 1739». Заслуговує на увагу книга судді Конституційного Суду Заслуженого юриста України Петра Стецюка «Перша Конституція Польщі (1791): спроба правового аналізу» (Львів: Астролябія, 2010). Історію австрійського конституційного права досліджено у праці Здіслава Прохніцкого «Конституція австрійська» (1902).

У другому розділі виставки представлені конституційні акти початку XX століття: універсали УЦР, проекти Конституцій УНР та ЗУНР, в підготовці якої брав участь Станіслав Дністрянський; конституційні акти Закарпатської України. Зацікавить відвідувачів архіву видання «Устрій Української держави – проекти Конституції Української Народної Республіки» (1920).

У третьому розділі виставки представлено Конституції УРСР 1919, 1937, 1978 років. Серед експонатів — Конституція Союзу Радянських Соціалістичних Республік і коментарі до неї пропагандистського відділу ОУН-УПА. Матеріали наступного розділу відображають історію процесу прийняття нині діючої Конституції України. Серед них – публікації в газетах та журналах про різні заходи щодо обговорення «Проекту нової Конституції України», матеріали всеукраїнських та місцевих ЗМІ про події у ВРУ у 1996 році з цього приводу та про 28 червня, коли парламент на 5-й сесії 2-го скликання о 9.20 прийняв Основний Закон нашої держави, за який проголосувало 315 депутатів. Відтоді цей день відзначається як державне свято.