У Тернополі відзначили 165-річчя від дня народження Івана Пулюя

13:28, 3 лютого 2010

Пам’ятні заходи з нагоди 165-річчя від дня народження видатного українського фізика Івана Пулюя відбулися в Тернопільському національному технічному університеті імені видатного українського вченого-фізика, громадського та культурного діяча Івана Пулюя. У межах ювілейних урочистостей відбулася презентація монети, присвяченої Пулюю, яка вийшла в обіг 25 січня 2010 року.

Як повідомили ZAXID.NET в прес-службі Тернопільської ОДА, разом з керівництвом та студентами вишу перший заступник голови ОДА поклав квіти до погруддя вченого, встановленого у центральному корпусі університету, а також взяв участь у відкритті музею Івана Пулюя в навчальному корпусі №2.

Звертаючись до присутніх, перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Фліссак зазначив: „Іван Пулюй – перший український фізик світового рівня. І приємно, що він є наш земляк: народився с. Гримайлів тепер Гусятинського району, закінчив Тернопільську гімназію.

Iван Пулюй стояв бiля витокiв одного iз найвизначнiших досягнень людства – вiдкриття X-променiв, що дає підстави вважати його співзасновником рентгенології у широкому сенсі цього поняття.

На жаль, довший час у себе на батьківщині ім’я Івана Пулюя було невідоме громадськості. І тільки в незалежній Україні ім'я вченого свiтової слави назавжди повернулося iз забуття, як символ iнтелектуальної могутностi українського народу, як орiєнтир майбутнiх звершень нашої держави”.

Монету виготовлено зі срібла, якість "пруф", маса в чистоті - 15,55 г, діаметр - 33,0 мм, тираж - 5000 штук.

На аверсі монети вгорі розміщено малий Державний Герб України, напис півколом Національний Банк України, в основу композиції покладено один із перших пулюєвих (рентгенівських) знімків якоїсь коштовної оздоби, який І.Пулюй зробив до 1895 р.; унизу півколом – номінал та рік карбування – 5 гривень/ 2010.

На реверсі монети зображено портрет Івана Пулюя, праворуч від якого розміщено написи: Іван Пулюй 1845 – 1918 (угорі) та його вислів: “...Нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою і національну честь та без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю”.

Автори ескізів: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.

Автор моделей - Анатолій Дем’яненко.