У Тимошенко та Януковича господарі з московських кабінетів?

16:55, 23 липня 2008

Задовго до оголошення початку кампанії з виборів Президента України щонайменше двоє політиків уже ведуть активну роботу з метою забезпечення собі переваг під час майбутніх виборчих перегонів - це нинішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко та лідер опозиційної Партії регіонів Віктор Янукович. Причому нерідко вони діють у тактичному тандемі, незважаючи на задекларовані непримиренні протиріччя. Таку думку висловив сьогодні глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, проаналізувавши останні події та тенденції політичного життя країни.

Він відзначив, що Ю.Тимошенко під час своїх зарубіжних візитів, зокрема, до Росії та Польщі, не приховувала своїх рішучих намірів взяти участь у змаганні за найвищу посаду в державі. Вона позиціонувала себе як єдиний і послідовний поборник демократії, політик загальнонаціонального масштабу. При цьому вона роздавала щедрі обіцянки щодо неодмінного врахування у перспективній двосторонній співпраці чутливих інтересів двох сусідніх держав, насамперед, в економіці. Метою таких запевнень є пошук підтримки на майбутніх виборах у обмін на значні дивіденди після перемоги.

"Очевидно, що Ю.Тимошенко вже зараз намагається розпоряджатися державою, як власною дачею. Своїм зарубіжним співрозмовникам вона, не моргнувши оком, обіцяє те, що в чому вони зацікавлені. Звісно, прем'єр не вельми переймається тим, щоб ці обіцянки збігалися з інтересами України. Адже особисті плани та амбіції - понад усе!"

Ще одним свідченням президентських амбіцій Ю.Тимошенко керівник Секретаріату назвав її невпинні спроби поставити під особистий контроль і вплив втілення міжнародних економічних проектів, започаткованих без участі нинішнього Кабінету Міністрів. Це потрібно, зокрема, для зміни складу їх учасників і введення "дружніх" компаній, надання їм преференцій, лобіювання інтересів нових зацікавлених сторін у обмін на їхню політичну і фінансову підтримку. Вигода від такого бартерного обміну послугами має лягти в скарбничку президентської кампанії лідера БЮТ.

Одним із інструментів агітації стали зміни до цьогорічного Державного бюджету, прийняття яких було з тріском провалено урядом і парламентською коаліцією. Швидкість, із якою Ю.Тимошенко звинуватила у зриві ухвалення зміненого держбюджету всіх, окрім себе, наочно вказує на те, що прем'єр штучно створила привід для нової хвилі самопіару. Зміст і тональність її заяв щодо оновленого бюджету доводить, що Кабмін не був зацікавлений у його прийнятті та виконанні соціальних програм.

"Уряду бюджет був потрібен не як засіб зміцнення країни і поліпшення добробуту українців, а як спис, яким він хоче уразити своїх політичних суперників. Сумний підсумок бюджетних перипетій полягає в тому, що головний фінансовий документ держави, в якому передбачено підвищення соціальних видатків, згорів у вогні президентських амбіцій Ю.Тимошенко", - резюмував В.Балога.

Він також відзначив, що на тлі дій Ю.Тимошенко, підпорядкованих логіці розгорнутої нею виборчої кампанії, урожай політичних переваг хоче зібрати і лідер опозиційної Партії регіонів В.Янукович. Тут він традиційно розраховує на сприяння політичної і бізнес-еліти Росії, тому вдячно приймає численні запрошення на зустрічі до Москви. У російській столиці його інтерес перетинається з Ю.Тимошенко, яка також почала робити ставку на участь росіян у своїй політичній долі. Втім, на думку Глави Секретаріату, цим політикам не варто плекати ілюзій щодо активної участі російського істеблішменту в реалізації їхніх президентських сценаріїв. По-перше, Москва завжди керується тільки своїми інтересами; по-друге, Ю.Тимошенко та В.Янукович стають фігурами не у своїй грі; по-третє, Президента України обирає український народ, а не господарі московських кабінетів.

В.Балога вказав на спільний інтерес Ю.Тимошенко та В.Януковича: домогтися змін до Конституції, які давали б вагоміші владні ресурси та гарантували нові повноваження. Глава Секретаріату Президента нагадав, що зовсім нещодавно була близька до втілення ідея розробки БЮТ і ПР єдиного варіанту нового Основного Закону. Не виключено, що вона буде втілюватися з початком нового політичного сезону. Щонайменше, цілком імовірним є одностайне голосування фракції БЮТ і "регіоналів" за нову Конституцію.

"Це дивне поєднання частини правлячої коаліції з опозицією має вельми прозаїчне пояснення: омріяний для Ю.Тимошенко і В.Януковича пост Президента. Дві політичні сили тішать себе сподіваннями, що разом вони зможуть добитися прийняття вигідних для себе рішень. Розрахунок робиться і на те, що такий ситуативний союз створить якісь переваги у взаєминах із чинним Главою держави. Однак така конструкція - ілюзорна, оскільки в її основі немає міцності, зате вдосталь розбіжностей і взаємних підозр. Не варто сподіватися, що якісь аномальні тандеми зможуть похитнути позиції Президента Віктора Ющенка, завадити йому втілювати проголошений курс на розвиток країни, економічні реформи та соціальні перетворення, які мають забезпечити підвищений стандарт життя людей", - підкреслив В.Балога.