У трьох львівських школах учні навчаються стоячи

Парти, за якими треба стояти, використовують паралельно зі звичними

19:36, 5 жовтня 2021

У Львові реалізовують пілотний проект «Дамо дітям рухатися». До нього долучилися три львівські навчальні заклади: школа №31, ліцей ім. В. Стуса та ліцей №52 ім. М. Лобачевського. Там діти під час уроків не лише сидять за традиційними партами, а ще й стоять за спеціальними. І так кожні 15 хвилин міняють положення. Такий проект започаткувала одна з львівських ІТ-компаній. Хочуть, щоби дітвора більше рухалася та зростала здоровою. Позитивний вплив парт, за якими треба стояти, відзначають і медики. Кажуть: так формується гарна постава, тренуються м'язи і краще відбувається обмін речовин.

В учнів 1-А класу ліцею №52 ім. Лобачевського трудове навчання. Частина дітей традиційно сидить за партами, інші ж працюють стоячи. Такі незвичні столи тут поставили у вересні, бо ліцей долучився до пілотного проекту «Дамо дітям рухатися».

«Діти із задоволенням стоять. Хлопчаки стомлювалися, вони ставали на стільчики на коліна і так працювали. А зараз вони мають можливість собі встати і порухатися біля парти. Ідея дуже цікава, тому що, насправді, дуже багато діток приходять вже в перший клас із проблемами постави. І ми маємо надію, що проект дасть хороші результати», – розповіла вчителька початкових класів ліцею №52 ім. Лобачевського Олена Богачева.

Кожні 15 хвилин під час уроку діти міняються місцями один із одним: ті, хто сиділи переходять до парт, за якими треба стояти, і навпаки. Ліцей №52 ім. М. Лобачевського один із трьох львівських навчальних закладів, які долучилися до проекту.

«Треба в дітей виховувати культуру стояти, поводитися, культуру виступати перед публікою. Також, коли діти сидять, то відбуваються якісь трансформації з хребтом. І як кажуть лікарі, це певним чином впливає на внутрішні органи. Коли ми звернулися до батьків з такою ініціативною, їм теж це припало до душі», – каже директорка ліцею №52 ім. М. Лобачевського Світлана Матис.

Проект «Дамо дітям рухатися» – ініціатива однієї з ІТ-компаній. Мета – щоби ще зі школи маленькі українці росли здоровими та активними.

«Задумалися, чому ми дорослі люди можемо собі обирати: чи ми сидимо, чи ми стоїмо. А наші діти в школі повинні 6-8 годин сидіти. Почали вивчати іноземний досвід і виявилося: в багатьох школах за кордоном є класи, де крім звичайних сидячих парт, є парти, за якими можна стояти. Це звичайні парти, їх виготовляють ті ж виробники, які роблять шкільні меблі. Єдина різниця – обов'язково зміна нахилу стільниці, це позитивно впливає на зір. А ще парта може зростати разом із учнем», – розповів керівник проекту «Дамо дітям рухатися» Богдан Цюваник.

Підтримують проект і медики. Вони протягом року спостерігатимуть за дітьми, які навчатимуться по-новому. Пильнуватимуть за здоров'ям й тих, у кого уроки відбуваються лише сидячи. Проте лікарі вже переконані, що навчання стоячи таки матиме позитивні результати.

«Базове дослідження проводиться два рази в рік. Зараз було у вересні, ми його повторимо в кінці навчального року. А також є під час року ще додаткові, де ми будемо пильнувати больовий синдром, успішність дітей, біль голови», – каже засновник Медичного центру «Інново» Ярополк Пшик.

«З одного боку формують прекрасну поставу, тренують м'язи, тренують суглоби, а з іншого – обмін речовин, краще сприйняття інформації і активніша робота мозку, бо так мозок частіше отримує кров і поживні речовини, ніж у сидячому положенні», –розповів засновник Медичного центру «Гайдук. Педіатрія» Ігор Гайдук.

Якщо ж результати проекту будуть успішні, його планують поширити на всю країну.