У Львові, на вул. Дорошенка, реставрують сім довоєнних балконів на унікальному будинку у стилі сецесії. Таких у місті нині збереглися одиниці. Рятують пам'ятку спільними зусиллями мешканці, міська рада і німецьке товариство GIZ.
Будинок на вулиці Дорошенка, 15 ― один із найкращих зразків сецесії довоєнного Львова.
«Він збудований в 1907-1909 році за проектом Тадеуша Обмінського, одного із кращих архітекторів сецесії у Львові. І він має дуже гарне оздоблення, в тому числі і металеве, ці балкони на будинку всі різні, кожен має різні огорожі, вони давно не ремонтувалися і потребували відновлення», ― прокоментувала Лілія Онищенко, начальниця управління охорони історичного середовища.
Це є житловий будинок, на відновлення аварійних балконів мешканці не мають коштів. Тому у межах спільного проекту роботи оплатили міська рада і німецьке товариство GIZ, власники квартир додали тільки по 500 гривень за балкон.
«Протягом трьох років мова йде про цю реставрацію. І нарешті ця програма реалізувалася у нас. І ми дуже раді, але трошки затягнули вони з ремонтом, тому що з минулого літа це почалося», ― розповіла мешканка будинку Ірина Григорівна.
Такі роботи проводить львівський підрядник ПП «Оберіг Груп», але наших фахівців консультують німецькі колеги.
«Українці багато чого знали, але у німців не було такої війни, у них ці традиції збереглися і пішли далі. В нас вони були перервані, ви знаєте, які були обставини у Львові: наших фахівців всіх вивезли в Сибір і ситуація наново починає відроджуватися. Кращі німецькі реставратори по металу, по каменю, по розписах приїжджають у Львів», ― пояснив керівник підрядної організації Віктор Проданчук.
Відновити 7 балконів у будинку на Дорошенка обіцяють до вересня.
Німецько-український проект «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» GIZ уже кілька років працює у Львові, але зараз мають останні спільні роботи.
«З 2012 року діє ця програма фінансування реставрації балконів спільно з містом і цього року ми вже відреставрували кілька суттєвих гарних балконів», ― повідомила експерт проекту GIZ із Берліна Аннемарі Роте.