У центрі Львова розкопали австрійські монети і гральні жетони

13:58, 9 липня 2013

Археологи розкопали на площі Міцкевича, 9 у Львові декілька мідних монет періоду Австрії ХІХ століття і два гральні жетони, які, очевидно, використовувались для азартних ігор. Вони мають лише номінал 20 і 1, але без гербів та інших символів. Про це повідомив 9 липня журналістам молодший науковий співробітник НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України Остап Лазурко.

Також раніше археологи розкопали тут рештки Високого муру, збудованого для оборони міста, дерев’яну криницю, що існувала тут до XVIIIст., залишки кам’яної дороги тощо. Також на ділянці трапляються фрагменти посуду XVII-XIX століття.

«Під цією ділянкою проходить Високий мур – перша лінія оборони міста Львова, яка почала будуватись в другій половині ХIV століття. Пізніше тут існувало два будинки ХVІІ-ХVIIIст., що належали пивоварні та римо-католицької капітулі. Під час досліджень 2005-2006 років відкрили фрагмент Високого муру, при мурі – кам’яна дорога, яка до нього прилягала з внутрішньої частини середмістя Львова, далі відкрили ряд фундаментів будинку пивоварні. Її будинок стояв паралельно до осі Високого муру. Щодо будинку капітули – остаточно не можемо стверджувати, де він був, ще проводимо дослідження», – розповів Остап Лазурко.

Згодом, з його слів, археологи відкрили і рештки фундаменту будинку 1839 року, який стояв тут до 90-х років ХХ століття. Аби зберегти ці фрагменти археологи законсервували їх піском, а роботи продовжили у травні 2013 року.

«Весною ділянка була в жахливому стані. Власник пам’ятки не утримував її в належному стані. Тут було багато сміття – побутового, будівельного, ділянка заросла деревами і кущами. Півтори місяці ми це все чистили. Зараз проводимо зйомку, відкриваємо територію, де збереглися фрагменти арок знесеного будинку. Арки були знищені, коли завалився будинок. Відкрито мощення кам’яних плит, які покривали підвальне приміщення і сходи до підвалу», – сказав Остап Лазурко.

Зі слів фахівця, оскільки ділянка є в зоні ЮНЕСКО, ділянку треба дослідити повністю, зберегти фрагмент Високого муру, який добре зберігся, дерев’яної криниці тощо.

«Фундаменти будинків – у жахливому стані. Мур – у хорошому стані. Правда, ще не копали до глибини. Шматок кам’яної дороги в хорошому стані. З мого досвіду, якщо є одна криниця, то можна очікувати тут знайти ще кілька, а в них зазвичай є гарні матеріали», – сказав Остап Лазурко.

Як інформував ZAXID.NET, директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Олег Осаульчук повідомив, що власник раніше знесеного будинку на площі Міцкевича, 9 у Львові не дає змоги археологам нормально проводити розкопки на ділянці за цією адресою. «Роботи тривають, та з великими перепонами з боку власників неіснуючої нерухомості: блокують виїзд, викликають міліцію. Повідкривали якісь кримінальні справи», – розповів він.

Він нагадав, що раніше на Міцкевича,9 була пам’ятка архітектури – житловий будинок 1839 року, який в кінці 90-х років розібрали бо він був у аварійному стані, а земельну ділянку за цією адресою продали під забудову. Власником цієї будівлі є фізична особа, натомість власником ділянки і замовником археології – ТОВ «Центр розвитку нерухомості».

Додамо, понад 15 років територія позаду пам’ятника А.Міцкевичу у Львові пустує. Колись там, на вул. Міцкевича, 9, стояв триповерховий бідермаєрівський будинок. На цьому місці планували збудувати готель. Сьогодні в Інтернеті можна знайти кілька проектів готелю, що буде на Міцкевича, 9, зокрема й проект власника цієї земельної ділянки ТОВ «Центр розвитку нерухомості» (його засновником є «Технопарк ЛЗТА», який і входить у «Unidevelop Holdining»).