Після рішення Конституційного Суду України про заборону голосувати виборцям за кордоном у мажоритарних округах утворилася маса прогалин, які необхідно терміново врегулювати в законі про вибори народних депутатів, вважають у Центральній виборчій комісії.
"Утворилася маса законодавчих прогалин через рішення КС, на думку якого, для того, щоб створити комфортні умови для кандидатів, можливо, деяких кандидатів, необхідно було позбавити права голосу в мажоритарних округах 400 тисяч виборців України", - заявив заступник голови ЦВК Андрій Магера журналістам у четвер.
Він нагадав, що після рішення КС залишається незрозумілим, яким чином дільничні виборчі комісії передаватимуть протоколи про результати виборів, і яким чином ЦВК має враховувати ці проколи при підбиття підсумків виборів.
Крім того, за його словами, відповідно до закону про вибори народних депутатів, закордонні виборчі комісії формуються із представників парламентських фракцій, а також кандидатів, яких зареєстровано в мажоритарних округах, за якими до рішення КС мали закріплюватися закордонні дільниці. Загалом А.Магера вважає рішення КС "як мінімум, суперечливим і помилковим".
Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна вважає, що з огляду на логіку КС, також необхідно було позбавити права голосувати в мажоритарних округах тих осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, оскільки вони голосують у мажоритарних округах на території тих виправних закладів, де відбувають покарання.
Водночас у ЦВК сподіваються, що Верховна Рада врегулює всі ці проблеми. Зокрема, А.Магера вважає, що в разі внесення змін до закону про вибори до парламенту після 10 квітня, тобто після визначення ЦВК округів у кожному регіоні, то в перехідних положеннях до закону необхідно буде зазначити, яким чином має бути згодом врегульовано це рішення ЦВК.
Член ЦВК Михайло Охендовський вважає, що в законі про вибори народних депутатів необхідно відновити закордонний виборчий округ, функції виборчої комісії у якому виконуватиме ЦВК. Це, на його думку, дасть можливість врегулювати процедуру прийняття протоколів закордонних дільничних комісій і підбиття підсумків голосування там у межах усього багатомандатного виборчого округу.
Як повідомлялося, КС визнав неконституційним положення закону про вибори народних депутатів, згідно з яким закордонні виборчі дільниці мають належати до складу одномандатних округів на території Києва.
До КС звернулися 59 народних депутатів України з проханням визнати неконституційним положення ч. 2 ст. 22 закону "Про вибори народних депутатів України".
Згідно з цим положенням, закордонні виборчі дільниці створює Центральна виборча комісія (ЦВК) при закордонних дипломатичних установах України, у військових частинах (формуваннях), дислокаціях за межами України, з рівномірним віднесенням до всіх одномандатних округів, які створюються на території столиці України - міста Києва.
Отже, зарубіжні виборчі дільниці не вноситимуться до складу будь-яких одномандатних округів, але ввійдуть до складу багатомандатного загальнодержавного округу, й виборці зможуть проголосувати на цих дільницях тільки за партійні списки.
За даними ЦВК, на закордонних виборчих дільницях налічується понад 400 тис. виборців.
Відповідно до закону, одномандатні округи формуються з приблизно однаковою кількістю виборців у кожному окрузі. Тому якщо закордонні виборчі дільниці не будуть закріплені за одномандатними округами в Києві, то загальна кількість виборців у столиці зменшиться. Відповідно, скоротиться й кількість одномандатних округів - за попередніми даними ЦВК, з 16 до 13.
Відповідно до закону, ЦВК має ухвалити рішення про кількість одномандатних округів у кожному регіоні не пізніше ніж 10 квітня.