У Великих Мостах змагаються найкращі кінологи та собаки-прикордонники

21:17, 26 вересня 2017

Великі змагання кінологів відбуваються у Великих Мостах, що у Сокальському районі на Львівщині. Три дні собаки-прикордонники зі всієї України шукатимуть наркотики, зброю та демонструватимуть слухняність, аби виграти чемпіонат. На старті змагань у професійних хвостатих уже є свої ветерани та фаворити, а у кінологів – секрети успішного дресирування.

«Життєрадісна, весела, кмітлива, місцями хитра і має ізюминку», – пестливими епітетами кінолог Олександр Бзештовський нагороджує свою найкращу подругу бельгійську вівчарку Діну.

Собаці лише два роки та вона вже переможець багатьох українських і міжнародних змагань. У чемпіонки залізна витримка, вона стежить за усіма командами, чекає або супроводжує кінолога. Але все ж інколи ревнощі беруть своє.

«Коли вона бачить, що я з іншою собакою, починає набагато краще себе поводити, тим самим показуючи: дивись, яка я молодчинка, я можу ліпше. Буцімто, тренуйся зі мною, для чого вони тобі», – розповів кінолог-прикордонник Олександр Бзештовський.

У Великих Мостах змагаються декілька десятків кінологів із п’яти регіональних прикордонних управлінь України. Для пошуку наркотиків та боєприпасів найкраще підходять малі породи собак: спанієлі, фокстер’єри, а також лабрадори. Три дні кінологи та їхні підопічні демонструватимуть напрацювання на багатьох локаціях.

«Спеціальні собаки показують пошук тютюнових, зброї, боєприпасів в автотранспорті і в будівлі, багажі. Розшукові собаки – пошук та переслідування по запаху, охорону ділянки місцевості, а також навики захисту», – розповів заступник начальника циклу кінологічних дисциплін Сергій Любинецький.

Після вправи, коли собака доганяє утікача, бажання нелегально перетнути кордон відпадає назавжди. Для такої служби, кажуть кінологи, найкраще підходять німецькі або бельгійські вівчарки.

Попри гострі зуби, стосунки між прикордонниками та чотирилапими майже ідеальні.

«Хоча дуже багато вимотує, часу необхідно багато приділяти собаці, то як друга дитина для мене», – зізнається прикордонник-кінолог Орест Зубик.

Тривалість кар'єри службової собаки за документами 8 років. Та, можливо саме через особливе ставлення, у кінологічному навчальному центрі у Великих Мостах хвостаті ветерани йдуть на пенсію навіть у 12 років.

До слова, переможців змагань – найкращих собак та їх дресирувальників – визначать 28 вересня.