У Винниках відкрили інтерактивний археологічний музей. Відтепер там можна побачити речі з доби палеоліту, Римської імперії, часів вікінгів, а також Київської Русі.
Глядачів при вході у напівтемряві зустрічає кам'яна фігура XII-XIII ст. і оживає дзеркало із вмонтованим мультимедійним екраном.
«У цьому дзеркалі нас зустрічає постать волхва, постать, яка була символом мудрості. А далі впродовж усієї екскурсії глядача супроводжують світло і звук. Йде розповідь про першу вітрину, вмикається перша вітрина, йде розповідь про другу – вмикається друга вітрина, включаються звукові та світлові спецефекти», – розповідає Ігор Тимець, директор Історико-краєзнавчого музею Винників.
В одному із залів відтворена епоха палеоліту з артефактами, віком від 40 тисяч років, а також трипільська кераміка, жіночі прикраси V-III століть до нашої ери.
Пан Ігор жартує, що в експозиції є навіть давній «смайлик»: «Цьому смайлику на камені близько 7 тисяч років, це найдавніший смайлик і Винники вважаємо батьківщиною смайликів. Його знайшли у Винниках».
У музеї зібрали найбільші скарби, які були знайдені на Західній Україні.
«Тут унікальний меч вікінгів, свебські казани із поховання Пшеворського часу, римські імпорти і римське скло, погнуті мечі, реконструкції свебських воїна і жінки», – розповідає Ігор Тимець.
За меч вікінга Х ст. кілька років тому змагалася Україна і Росія, контрабандисти намагалися вивезти в Естронію, але тамтешній суд повернув артефакт українцям.
Поруч – скарби, які знайшли на Сокальщині. Там біля села Карів львівські археологи упродовж трьох років розкопували могильник. Натрапили на поховання короля германських племен свебів. Там віднайшли ритуальний казан, якому 2 тисячі років. І саме він є перлиною колекції.
«Цей казан є знахідка третя у світі. Тому що у Європі є три такі: один у Чехії, один у Польщі і тепер у Львові», – пояснює завідувачка кафедри археології ЛНУ ім. І. Франка Наталія Білас.
Відтворили кузню часів Київської Русі. А також виставили артефакти Галицько-Волинської держави. Усюди – мультимедійні екрани із відео з розкопок. Це перший повноцінний археологічний музей у нашому регіоні. У Львові такого нема, лише профільні музеї при Франковому університеті чи інституті українознавства.
«Археологічний музей у Львові давно був потрібний, тому що ми маємо тут дуже багату спадщину археологічну, хороші традиції розвитку археологічної науки. І ми тішимося, що відтепер усе, що нам вдалося розкопати, буде доступне усім», – каже Наталія Білас.
Він є філією Винниківського історико-краєзнавчого музею і базується на його фондах, а також сюди передали артефакти археологи після експедицій. Музей уже відчинено для відвідувачів.