У ВР визначили обмеження на використання військовими в зоні АТО мобільних пристроїв

11:43, 23 квітня 2015

Комітет з питань національної безпеки і оборони підтримав законопроект про статут внутрішньої служби Збройних Сил України № 2154, повідомила автор законопроекту, народний депутат України з фракції «Блоку Петра Порошенка» Ірина Фріз.

Законопроектом пропонується внести зміни в додаток #20до Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», який визначає вимоги щодо використання персональних пристроїв безпроводового доступу військовослужбовцями ЗСУ, а також доповнення до статті 59 Статуту, які визначають повноваження командира підрозділу у сфері використання таких пристроїв.

«Чому необхідні такі зміни? Існує хибне уявлення, що командир має можливість регулювати це питання своїм наказом. Втім, командир, при прийнятті рішень, має спиратися на законні підстави обмеження чи заборони, які мають обґрунтування, а також на розроблені стандарти, які дозволять командирові приймати рішення з мінімальними ризиками для особового складу. Такі стандарти надає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, який регламентує й інші питання несення служби, що можуть створити небезпеку для підрозділу», – сказала авторка проекту, повідомляє прес-служба БПП.

Законопроектом пропонується загалом дозволити використання пристроїв бездротового зв’язку, термін якого закріплений в Законі України «про телекомунікації» військовослужбовцями.

«Однак, потрібно ввести деякі обмеження на їх використання, а саме, заборонити використання пристроїв, що не мають з’ємної батареї, оскільки навіть у вимкненому стані такі пристрої є джерелом випромінення. Надати командиру відділення, тобто найнижчій ланці бойового підрозділу за кількістю особового складу, право на надання дозволу на використання цих пристроїв. Зважаючи на злагодженість підрозділів на рівні відділень в зоні АТО – це не створить проблем, оскільки командир добре знає особовий склад та дбає про його збереження, а останній довіряє командирові. Така модель дозволяє приймати швидкі рішення», – наголосила Фріз.

Також законопроектом  встановлюється дозвіл на використання пристроїв під час звільнення з розташування військової частини та  необхідність за можливістю виділення зони для використання персональних пристроїв безпроводового доступу у місці розташування підрозділу, що визначається командиром такого підрозділу.

«Така зона має бути розташована не менш як в 300 метрах від краю місця розташування підрозділу та забезпечена відповідним контролем та охороною. Ще раз підкреслюю, така зона виділяється за можливістю та в більшій мірі стосується до територій поза веденням активних бойових дій, але з високим ризиком вогневого удару. Крім того, повністю забороняється використання військовослужбовцями ЗС України персональних пристроїв безпроводового доступу під час несення добового наряду, на навчальних заняттях, бойовому чергуванні, на марші, а також під час перевезення військ. Забороняється використовувати функції геолокації на таких пристроях. Під час бойового чергування та наряду не може бути й мови про приватне спілкування телефоном або використання інтернету», – додала депутат.

Тому цим законопроектом пропонується заборонити користування персональними пристроями безпроводового доступу під час безпосереднього зіткнення з противником, але за винятком випадків втрати штатних засобів зв’язку та управління підрозділом. Закон встановлює вимогу зберігати пристрої безпроводового доступу окремо від батарей живлення під час безпосереднього зіткнення з противником, на марші, похідній охороні та розташуванні на місці (районі зосередження, вихідному районі, районі очікування, районі відпочинку та в інших районах) в межах території бойових дій. Такі вимоги зумовлені технічними параметрами пристроїв, а також засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), радіотехнічної розвідки противника та засобів його вогневого ураження. Командир відділення зберігає батареї пристроїв особового складу військовослужбовців. Це додаткова маса – не більше 300-400 гр., що не обмежує його бойові можливості. Він дозволяє особовому складу використання пристрою шляхом видачі батареї, а після його використання забирає таку батарею на зберігання.