ВР зареєструвала законопроект про відновлення антикорупційного законодавства

20:39, 2 листопада 2020

Ввечері у понеділок, 2 листопада, Верховна Рада зареєструвала проект закону «Про відновлення дії окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу», які були скасовані рішенням Конституційного суду. Авторами проекту закону є голова Верховної Ради Дмитро Разумков та члени різних фракцій парламенту, зокрема, «ЄС», «Голос» та «Слуга народу».

Проект має тільки одну статтю, яка затверджує відновлення дію пунктів закону «Про запобігання корупції» - це, зокрема, регулювання діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та механізм перевірки декларацій чиновників. Також проект закону пропонує відновити статтю 366-1 КК про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.

У документі автори проекту посилаються на зобов'язання України в Угоді про асоціацію з ЄС, а також низку антикорупційних міжнародних договорів, що є частиною національного законодавства.

В пояснювальній записці до документу сказано, що 27 жовтня Конституційним судом України ухвалено рішення № 13-р/2020, яким визнано неконституційними низку норм законодавства, яке стосується електронного декларування.

Законопроектом передбачається внесення змін до закону «Про запобігання корупції», якими пропонується відновити права НАЗК, зокрема надати право одержувати в установленому законом порядку за письмовими запитами від державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання незалежно від форми власності та їхніх посадових осіб, громадян та їхніх об’єднань інформацію, у тому числі з обмеженим доступом, необхідну для виконання покладених на нього завдань.

Крім того пропонується надати безпосередній автоматизований доступ до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, користуватися державними, у тому числі урядовими, засобами зв’язку і комунікацій, мережами спеціального зв’язку та іншими технічними засобами; вести облік та оприлюднення декларацій; здійснювати їх контроль та перевірку; здійснювати моніторинг способу життя відносно суб’єктів на яких поширюється дія закону № 1700.

При цьому автор законопроекту пропонують доручити уряду розробити законопроект щодо особливостей правових та організаційних засад функціонування системи запобігання корупції щодо суддів, а також механізму притягнення їх до відповідальності, враховуючи правову позицію КСУ.

Як інформував ZAXID.NET, що 28 жовтня КСУ оприлюднив рішення, яким електронне декларування в Україні фактично було ліквідоване. НАЗК вимушено закрило доступ до електронних декларацій. Окрім того, суд фактично позбавив повноважень НАЗК та скасував кримінальну відповідальність за внесення недостовірних даних у декларації.

У Європейському Союзі заявили, що стурбовані рішеннями КСУ про діяльність антикорупційних органів, і вони можуть стати підставою для тимчасового припинення безвізового режиму.

Президент Зеленський скликав термінове засідання РНБО. Він доручив зареєструвати у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає «відновлення доброчесності конституційного судочинства в Україні». Крім того, Уряд зобов’язав НАЗК відновити доступ до реєстру електронних декларацій. Після цього президент подав до парламенту проєкт закону, що передбачає повернення відповідальності за недостовірне декларування та розпуск складу суддів КС.

Крім того президент України Володимир Зеленський висловив думку, що за рішенням Конституційного суду щодо антикорупційного законодавства стоять «російські маріонетки» та деякі впливові українські олігархи.