«Побачив? Прибери», – таке гасло обрали учасники екоподії «World Cleanup Day», участь у якій беруть люди з 180 країн. Цьогоріч вона пройшла у Львові в суботу, 19 вересня. До Всесвітнього дня прибирання долучилися десятки львів’ян на кожній з 14 міських локацій. Там не тільки збирали сміття, а й вчилися правильно його сортувати.
Найбільше охочих поприбирати було у парку «Цитадель». Перед початком усі отримали віники, рукавички та пакети для сміття. А потім організатори провели майстер-клас, як правильно сортувати сміття. Після цього екоактивісти приступили до роботи. «Так багато людей ще не було», – кажуть постійні учасники акції.
«Це перший рік, коли ми робимо так багато локацій не тільки у Львівські області, а й у Львові. Центральна локація, в якій ми зараз і перебуваємо – парк «Цитадель». Ще у Львові є 13 локацій – у кожному районі по дві локації приблизно. Зазвичай, це парки», — розповідає організаторка заходу Катерина Політицька.
У Всесвітній день прибирання у Львові прибирали парки і вчилися сортувати сміття (фото ЛМР)
Такі заходи в Україні та Львові з 2015 року проводить молодіжний рух «Let's do it Ukraine». Зазвичай, кожен парк розділяють на зони, в яких прибирають команди. В кожного своя роль: хтось збирає усе сміття, хтось скло чи пластик, а інші – звичайнісінькі корки. Адже завдання толоки не тільки прибирати, а й привчити людей до сортування сміття.
«Я пишаюся тим, що стільки людей долучилися. Всі ходять і прибирають. Це, з одного боку, об’єднує, а з іншого – показує людям наочно: скільки сміття тут всюди є», — каже гімнастка, фіналістка пекінської олімпіади Віра Передерій.
Наводити чистоту в парку «Цитадель» приїхав і міський голова Львова Андрій Садовий разом з сім’єю. Він розповідає: «Якщо ми з сином прибираємо, то коли він виросте – теж буде прибирати. Тому важливо брати з собою завжди дітей, показувати їм приклад. Я пам’ятаю ще змалку, що ходили з татом прибирати, тому і з малим ходимо тепер».
«Це наше місто, і ми маємо зробити чистим його. Важливо, що ми всі це разом робимо, а не поодинці. За нас це точно ніхто не зробить», — додає дружина мера Львова Катерина Кіт-Садова.
Результатами спільного прибирання задоволена молодь. Дівчата і юнаки кажуть, що з радістю долучилися до такої акції.
«Ми хочемо довести, що молодь може бути свідомою, що молодь може долучатися до таких акцій і бути корисною планеті, бути корисною для України. І навіть в цьому парку, в такій невеликій локації, ми можемо себе реалізувати», — каже студентка Ірина, яка прийшла разом з друзями.
Організатори закликають долучатись до прибирання й у інші дні. Для цього потрібно обрати засмічене місце, сфотографувати його до та після прибирання та виставити світлини у соцмережах з хештегами #letsdoitukraine та #worldcleanupday. Зібране сміття потрібно донести до найближчого сміттєвого баку чи пункту прийому вторинної сировини.
Усе відсортоване сміття повезуть на переробку, інше – на сміттєзвалище. І хоч наступний День прибирання запланований аж на наступний рік, усі його учасники закликають постійно дотримуватися гасла: «Побачив? Прибери».