У Януковича формують чиновницький резерв "нової еліти"

12:07, 30 травня 2012

В Адміністрації президента вирішили освіжити кадровий резерв держслужбовців і оголосили старт проекту "Нова еліта націй".

Як пише газета "Сегодня", усього планується відібрати 500 резервістів.

За задумом Адміністрації президента, резерв – це чиновники, яких планується просувати кар'єрними сходами для заміщення керівних посад, які звільняються. Це має бути управлінська еліта: люди з креативним мисленням, а не бюрократи-виконавці, які володіють солідним багажем знань і досвіду.

Досі цей проект існував лише як пілотний, а тепер його почали втілювати у життя.

Передбачається, що тих, кому пощастить потрапити у резерв, будуть навіть спрямовувати для навчання за кордон. Наприклад, 32 учасники пілотного проекту потрапили на тижневе стажування в гарвардську Школу державного керування ім. Кеннеді.

Вимоги до кандидатів високі. Потрібно вільно володіти не тільки українською, але й мовою якоїсь країни ЄС. Необхідний мінімум - 10-річний трудовий стаж, зокрема 5 років у держорганах, із яких не менше 3-х років – на керівній посаді.

Кандидати мають представити тези з презентацією реалізації власного проекту двома мовами (українською та європейською). Потім чиновників чекає перевірка їхніх знань у інтерв’ю-центрах.

Усього планується відібрати 500 резервістів. Будуть встановлені квоти по кожному з напрямків: фінансово-економічному, соціально-гуманітарному, інноваційному, сільськогосподарському, паливно-енергетичному й сфері ЖКГ.

"Поки неясно, за яким напрямком фахівців буде набрано більше, але відбір буде жорсткий", - розповіла співробітниця Нацдержслужби, куди журналіст звернувся, представившись потенційним кандидатом.

Чиновники кажуть, що ідея хороша, але є нюанси.

Так, екс-заступник голови Київської міськдержадміністрації Сергій Рудик зазначає: "Зараз кадровий резерв держслужбовців – формальність. Будь-який начальник і його заступники входять у держрезерв, але на практиці це не працює".

"Новий проект буде успішним, якщо сприятиме постійній ротації. У Європі чиновник не повинен затримуватися на одній посаді й в одній сфері більше 3-х років, інакше він обростає корупційними зв'язками", - каже він.