У ЄС хочуть знати, які зобов’язання України перед Митним союзом

11:20, 2 червня 2013

ЄС офіційно письмово звернувся до української сторони з пропозицією розпочати діалог про взаємодію України з Євразійською економічною радою.

Як стало відомо ZN.UA від українських та європейських дипломатичних джерел, ЄС пропонує провести на рівні експертів консультації з "євразійських" справ України, щоб мати чітке уявлення про її подальші плани і зобов'язання перед Митним союзом і Євразійською економічною радою.

У свою чергу, українська сторона почала давати більш-менш зрозумілі пояснення представникам ЄС тільки після візиту Віктора Януковича до Астани, зазначає видання.

За інформацією джерел ZN.UA, основним меседжем є наступне запевнення: в своїх відносинах з євразійськими структурами Україна не має наміру допускати утиску державного суверенітету і буде суворо дотримуватися своїх зобов'язань, як узятих в рамках СОТ, так і передбачуваних вже парафованою Угодою про асоціацію з ЄС.

Співрозмовники видання підкреслюють: після підписання Угоди з Євросоюзом в України з'явиться потужний загороджувальний щит від спроб втягнути її в євразійську інтеграцію. Адже в одній із статей цього документа зафіксовано, що укладені Україною в майбутньому інші міжнародні договори не повинні суперечити положенням її Угоди з ЄС.

Днями віце-прем'єр Юрій Бойко заявив, що ЄС зацікавлений у співпраці України та Митного союзу.

У травні країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня у Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова. Прем'єр Росії Дмитро Медвєдєв висловив сподівання, що Україна не братиме на себе зобов'язань, які в подальшому перешкоджатимуть інтеграції до ЄЕК.

10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.