У ЄС шукають причин сказати Україні «так» у Вільнюсі, - посол Британії

10:41, 24 травня 2013

Посол Великої Британiї в Українi Саймон Смiт вважає, що звiльнення екс-прем'єра Юлiї Тимошенко суттєво пiдвищить шанси України на пiдписання угоди про асоцiацiю з Євросоюзом на самiтi Схiдного партнерства в листопадi.

"На мiй погляд, немає сумнiвiв, що якби панi Тимошенко випустили на волю до проведення самiту у Вiльнюсi, то це суттєво полiпшило б перспективи пiдписання угоди про асоцiацiю", - цитує дипломата "Iнтерфакс-Україна".

Вiн зазначив, що наразi немає нiякої гарантiї, що цей документ буде пiдписано, ситуацiя залежатиме вiд того, наскiльки Київ виконає необхiднi умови.

"Наразi обидва варiанти є можливими. Угоду про асоцiацiю мiж Україною та ЄС може бути пiдписано на самiтi Схiдного партнерства в листопадi, але може статися i так, що цей документ пiдписано не буде, адже поки що немає нiякої гарантiї пiдписання", - наголосив посол.

На його думку, представники ЄС, ухвалюючи рiшення з цього питання, досi не мають "тiєї критичної маси упевненостi", яка необхiдна для пiдписання угоди в листопадi.

"Такою в моєму розумiннi є позицiя багатьох країн-членiв ЄС, i такою на даний момент є позицiя британського уряду. Ми сподiваємося, що в наступнi декiлька мiсяцiв ми побачимо прогрес iз питань, що викликають найбiльшу стурбованiсть в ЄС", - зазначив С.Смiт.

Вiн нагадав, що Рада мiнiстрiв закордонних справ ЄС у груднi 2012 року озвучила рекомендацiї Українi, якi включають три основнi напрями: вирiшення питань щодо виборiв 2012 року, проблеми вибiркового правосуддя та виконання порядку денного асоцiацiї Україна-ЄС.

"Європейськi мiнiстри чiтко заявили, що вони очiкують, цитую, "рiшучих дiй та вiдчутного прогресу в цих трьох сферах". Хочу наголосити, що вони не давали якихось вузьких чи персоналiзованих рекомендацiй, а швидше вказали на ширшi сфери дiяльностi, в яких очiкується прогрес", - зазначив британський дипломат.

Таким чином, за його словами, iснує цiлий комплекс питань, об'єднаних у три ключовi сфери, якi є предметом занепокоєння ЄС.

"Я не вважаю, що мiнiстри закордонних справ ЄС шукають причин сказати "нi" Українi. Думаю, що, навпаки, вони намагаються знайти причини, щоб сказати "так". Але для того щоб сказати "так", вони мають побачити рiшучi дiї та вiдчутний прогрес", - резюмував посол.

Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.

Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек визнав, що нині відносини України з ЄС далекі від «фантастичного моменту», який був у 2004–2005 роках, і після якого і ЄС, і Україна зробили низку помилок.

Тим не менше, під час саміту Україна-ЄС, що відбувся наприкінці лютого, Київ та Брюссель оприлюднили заяви про відданість угоді про асоціацію, СОТ та ЗВТ. Екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк переконаний, що принципове рішення про підписання угоди з Україною Європейський Союз буде приймати у травні.