Більшість європейців сьогодні дивляться на Україну та процеси, що відбуваються в ній, більш тверезим і зваженим, позбавленим стереотипності поглядом, а градус напруження між сторонами знизився, вважає політолог Кость Бондаренко.
За його словами, європейці зрозуміли, що відносини з Україною не варто зводити виключно до справи екс-прем'єра Юлії Тимошенко.
"У квітні-травні (2013 року – ред.) сталося кілька знакових моментів, які змінили відносини між Києвом і Брюсселем. По-перше, відбулося звільнення Юрія Луценка. По-друге, важливою була поїздка до Брюсселя секретаря Ради національної безпеки та оборони України Андрія Клюєва, після якої Євросоюз зняв цілу низку попередніх вимог до України. По-третє, президент призначив уповноваженим з питань інтеграції Костянтина Єлісєєва, наголосивши на важливості саме європейського вектора інтеграції. В сумі можемо говорити про те , що Україна продемонструвала серйозний прогрес у напрямі відносин з ЄС", - цитує К.Бондаренка Інтерфакс.
Політолог зауважив, що цю точку зору відзначали практично всі учасники круглого столу на тему "Україна-ЄС: перспективи Вільнюського саміту", що відбувся у Брюсселі, зокрема депутат Європарламенту Павел Залевськикй, заступник керівника місії України при Євросоюзі Надя Чок, керівник східноєвропейських програм Європейського політичного центру Аманда Пол та інші. "Практично всі доповідачі висловили впевненість, що угоду про асоціацію між Україною та ЄС буде підписано саме цього року. Щоправда, зазначалося і те, що Євросоюз очікує від України виконання всіх вимог, позначених у квітневій заяві за результатами візиту Андрія Клюєва до Брюсселя", - повідомив К.Бондаренко.
Він наголосив, що в Європі розуміють: постійне акцентування уваги на справі Юлії Тимошенко заводить стосунки сторін у глухий кут. Тим паче, що питання Тимошенко лежить поза сферою можливостей президента чи виконавчих структур – розглядається ще одна справа стосовно екс-прем'єра, механізм помилування не може бути застосований, доки не завершено розгляд цієї справи. Та й помилування нічого не дасть – Тимошенко не зможе після виходу з ув'язнення займатися політикою або бізнесом.
К.Бондаренко зазначив, що в Європі багато політиків роздратовані довільним тлумаченням вердикту Європейського суду з прав людини: "В кулуарах круглого столу до мене підходив один з учасників і намагався пояснити, що в Україні невірно тлумачать рішення ЄСПЛ. Я йому порадив переадресувати це питання опозиціонерам, які намагаються переконати громадськість, що суд визнав незаконним вирок стосовно Тимошенко, а не Захід. Складається враження, що Тимошенко підставляє її власна команда".
За словами експерта, для підписання угоди про асоціацію зроблено багато, однак, з іншого боку, зазначив К.Бондаренко, є позиція кількох країн ЄС, які традиційно демонструють непоступливість. Є позиція Росії. Є лобістські групи, які використовують величезні ресурси, спрямовані проти інтеграції України в ЄС. "Нарешті, є "п'ята колона" всередині України. Тому ще зарано говорити про повну перемогу. Але я вірю, що угоду буде підписано цього року", - висловив думку політолог.
Як повідомлялось, прем’єр-міністр Естонії Андрус Ансіп 11 квітня під час зустрічі з прем'єр-міністром України Миколою Азаровим висловив упевненість, що угода про асоціацію між Україною і ЄС буде підписана 21 листопада цього року.
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.