15 червня у Варшаві відбулися його зустрічі із представниками канцелярії Президента Польщі та керівництвом СП "Сарматія", під час яких був узгоджений спільний план дій щодо подальших кроків із реалізації проекту ЄАНТК на базі нафтопроводу "Одеса - Броди", - повідомив Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Про це ZAXID.NET поінформували в прес-службі Глави держави.
За результатами цих зустрічей Уповноважений Президента та Генеральний директор СП "Сарматія" С. Скрипка прибули до Брюсселю, де офіційно передали на експертне вивчення Єврокомісією техніко-економічного обґрунтування проекту ЄАНТК.
За словами Б. Соколовського, європейці наразі позитивно відреагували на таку ініціативу Президента України щодо надання можливості Європейській комісії системного вивчення ТЕО - як це і було попередньо домовлено.
Уповноважений Президента додав, що після завершення спільного вивчення ТЕО відбудеться презентація проекту ЄАНТК за участю Глав п'яти держав - учасниць проекту та голови Єврокомісії з метою прийняття остаточного рішення про форми спільної участі в реалізації проекту ЄАНТК з боку ЄС.
Б. Соколовський також повідомив, що окремо обговорювалося питання з посадовцями Єврокомісії про роль російської сторони у реалізації ЄАНТК. За його словами, українська сторона надала вичерпну інформацію та вичерпні пояснення того, що проект є корисний для всіх сторін, включаючи і російську.
Як повідомив Уповноважений Президента, ще одним блоком питань, що обговорюються в Брюсселі, є газові питання.
За дорученням Глави Української держави, Б. Соколовський поінформував керівників профільних директоратів Європейської Комісії, а також Єврокомісара Андріса Пієбалгса про заходи, які вживає Президент України для врегулювання потенційних проблем із постачання газу до країн ЄС.
За словами Б. Соколовського, у Європі схвально оцінюють ініціативи Президента України, зокрема щодо створення робочої групи, яка протягом 10 днів має розробити конкретний план заходів врегулювання ситуації на внутрішньому газовому ринку, а також вітають початок переговорного процесу у Москві з приводу перегляду окремих положень контрактів, підписаних 19 січня 2009 року.
"Європейська сторона висловилася про те, що була б задоволена, якщо б контракти щодо газу між Росією та Україною були модернізовані до взаємноприйнятного, взаємовигідного вигляду, а також були продовжені довше, ніж на 10 років", - сказав Б.Соколовський. Він додав, що європейська сторона наголошує, що це мають бути такі контракти, які б задовольняли як Україну, так і Росію, а також Європейський Союз.
Уповноважений Президента нагадав, що одразу ж після проведеного аналізу підписаних 19 січня газових контрактів між Україною і Росією, В. Ющенко закликав переглянути окремі положення, які є дискримінаційні стосовно України і вживав відповідних системних заходів. "У цьому питанні Президент діє послідовно, відтак ми добилися того, що і російська сторона зрозуміла необхідність перегляду контрактів. Європейці вітають такий конструктивний поворот у діалозі Росії з Україною", - зазначив Б. Соколовський.
Говорячи про вирішення ситуації із проплатами газу українською стороною, як передбачено, сьомого числа кожного місяця, Уповноважений Президента наголосив, що стосовно цього питання нині "започаткований непоганий діалог на всіх рівнях". Він також звернув увагу європейської сторони, що зокрема проплату "Нафтогазом України" газу за травень вирішено завдяки зусиллям Президента України. "Якщо потрібних можливостей і механізмів не вистачає у НАК "Нафтогаз України", в українського уряду, то у цей процес включається Президент України, і як показали останні два місяці, за його участі успішно вирішуються проблеми, які сьогодні можна вирішити з найменшими втратами для української сторони", - наголосив Б. Соколовський. І саме така синхронність дій української влади за участю Президента України вітається європейською стороною, також додав Уповноважений Глави держави.
Він також повідомив, що учора, 16 червня, в Брюсселі, на спеціальному засіданні Європейської енергетичної хартії обговорювалося питання глобальних ініціатив Росії про формування нової міжнародної правової бази щодо енергобезпеки.
За словами Уповноваженого Президента, Українська делегація в принципі позитивно оцінила наміри Росії розпочати новий практичний діалог. "Водночас, ми передали на розгляд Європейської енергетичної хартії напрацювання зі створення Каспійсько-Чорноморсько-Балтійського енерготранзитного простору, які були розроблені за ініціативою Президента України Віктора Ющенка, починаючи із кінця 2007 року та відповідно до Київської декларації, прийнятої на енергетичному саміті у Києві 23 травня 2008 року, і вже сьогодні в попередньому плані погоджені зі ще шістьма країнами", - сказав Б. Соколовський. У Хартії, за його словами, позитивно оцінили такий практичний крок з боку України, який зводиться до того, що українська сторона разом з партнерами пропонує конкретні механізми підвищення гарантій безпеки енерготранзиту. "Європа підтримує те, що Україна на практичному рівні розуміє і намагається врегулювати питання таким чином, щоб воно було взаємоприйнятне для усіх сторін", - зауважив при цьому він. Планується, що найближчим часом буде проведене окреме засідання Європейської енергетичної хартії щодо питання створення Каспійсько-Чорноморсько-Балтійського енерготранзитного простору.