У Ющенка назвали винних у зростанні цін на пальне

21:13, 8 лютого 2011

За нинішнє зростання цін на бензин і дизпаливо мають відповідати ті, хто організував і донедавна утримував реверс нафтопроводу «Одеса - Броди». Про це заявив екс-уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки, член політради «Нашої України» Богдан Соколовський.

Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі партії «Наша Україна».

Він нагадав, що ще на початку 2000-х років, завдяки зусиллям тодішнього прем’єр-міністра України Ющенка, було завершено спорудження нафтопроводу «Одеса - Броди». В 2003 державна комісія прийняла нафтопровід готовим до експлуатації у його проектному напрямі, аверсному - з Одеси на Броди. Цим самим було створено технічні умови для безпечної роботи і розвитку українських НПЗ, які були розраховані на переробку в рік загалом понад 50 млн тонн нафти і ще на початку 90-х років були основними гравцями на українському ринку нафтопродуктів.

Того ж  2003 року, на жаль, в робочому порядку на урядовому рівні, де-факто на користь іноземному монополісту, було змінено напрям практичного використання нафтопроводу на «реверсний». Внаслідок такої експлуатації протягом семи років українська нафтопереробка була позбавлена мотивації до технологічної модернізації, втратила робочі місця, її завантаження впало до 10-20%, продукція перестала бути конкурентоздатною. В результаті нині внутрішній ринок майже на половину забезпечується ненайкращими імпортними нафтопродуктами, ціни на які коливаються з амплітудою більшою, ніж на світових ринках. А держава мало може впливати на ціноутворення.

Тепер, за словами Соколовського, із значним запізненням ситуація змінилася. Запуск аверсу нафтопроводу «Одеса - Броди» створив передумови для належного забезпечення високоякісною сирою нафтою українських НПЗ і для їх переобладнання за сучасними світовими стандартами.

Однак, на переконання експерта, держава має дати заводам час, створити умови і водночас зобов’язати їх провести відповідну модернізацію, допомогти укласти вигідні контракти на поставки високосортної нафти, наприклад з прикаспійськими, насамперед азербайджанськими постачальниками.

«Все це реально зробити за 2 - 3 роки. І лише в цьому контексті було б доцільно вести роботу щодо поступового зменшення долі імпортних нафтопродуктів, - зазначив Соколовський. - В протилежному разі, якщо уряд передчасно обмежить імпортерів, ввівши імпортні мита, як вже задекларовано, це призведе до дефіциту бензину та дизеля і, як результат, - до їх істотного подорожчання навіть безвідносно до світової кон’юнктури».