У Ющенка Тимошенко радять шукати гроші для розрахунку за газ з Росією

09:43, 5 березня 2009

З боку уряду пролунали заяви щодо навмисної атаки СБУ на НАК "Нафтогаз України" з метою зірвати розрахунок з ВАТ "Газпром". Такий розрахунок начебто зірветься у разі вилучення оригіналів газових документів. Про це зазначив Уповноважений Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.

Дійсно, наразі СБУ проводить слідчі дії відносно службових осіб НАК "Нафтогаз України". Водночас, як наголосив Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, такі дії жодним чином не можуть стати на заваді розрахункам НАК - адже кошти на банківських рахунках компанії не заарештовано, особи з правом підпису можуть вільно цей підпис зробити.

Однак, наголосив Б.Соколовський, є інші підстави, які можуть завадити НАКу здійснити розрахунок вчасно. Основна з них - зобов'язання, що міститься у "газових угодах" щодо сплати не фактично спожитого газу, а законтрактованого обсягу.

"Фактично у лютому ми імпортували російського газу в обсязі 1 млрд. куб м, але у контракті на лютий такий обсяг було передбачено у 2 млрд. куб. м. Тому, відповідно до контрактів, Україна за спожитий газ мала б заплатити 720 млн. доларів США за принципом "бери або плати", - зазначив Уповноважений Президента.

Він додав, що таких коштів у компанії немає, за інформацією посадових осіб вона змогла акумулювати лише 300 млн. доларів, чого не вистачає навіть на оплату фактично спожитого газу - потрібно 360 млн. доларів.

Водночас, зауважив Б.Соколовський, уряд винайшов можливість змусити НАК "Нафтогаз України" перерахувати митниці в останній день лютого 1,5 млрд. грн., за рахунок чого власне і звітував про виконання бюджету.

"Швидше за все, для виправдання вкрай невигідних умов газових контрактів і неспроможності здійснити розрахунок уряд використовуватиме будь-які аргументи. Однак це є типовим прикладом "перекладання із хворої голови на здорову", - підкреслив Б.Соколовський.

Він також наголосив, що укладення чітких, прозорих і зрозумілих контрактів не призвело б ані до того, що митники були вимушені порушувати закон, розмитнюючи транзитний газ, ані до того, що НАК не може зібрати достатньо коштів для виконання вимог цих контрактів.

"Сьогодні урядові потрібно зосередитися не на пошуку ворога, а на терміновому пошуку грошей для того, щоб Україну не перевели на передплату за природний газ", - переконаний Уповноважений Президента.