У захороненні в «Тюрмі на Лонцького» знайшли довідку радянського зразка

У дворі львівського музею знайшли останки 12 жертв репресій

16:04, 10 серпня 2016

У дворі львівського музею «Тюрма на Лонцького» виявили два місця масового захоронення людей – ймовірно, жертв репресій 40-50-х років минулого століття. Вчені припускають, що йдеться про жертв НКВС, оскільки в ямі знайшли також посуд, кулі радянського зразка та довідку кирилицею.

Наразі йдеться про знайдені останки 12 людей, проте розкопки, які почали два тижні тому, тривають далі, тож на місці можуть знайти значно більше людських скелетів, адже наразі «зняли» перший шар ґрунту. Рештки людей розкопали у двох ямах глибиною 2,5 м. Окрім кісток, в захороненні виявили супровідний матеріал – посуд, взуття, одяг, кулі.

Біля кісток одного із загиблих був документ – довідка радянського зразка про стан здоров’я. Документ майже знищений, розмоклий, але вчені його дослідять детальніше. Директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий сподівається за зразками встановити коли була видана довідка або роки життя загиблої людини.  

Історики впевнені, що вони відкопали рештки жертв НКВС. За словами Руслана Забілого, це цивільні люди, а не військові. Відповідно до супровідних матеріалів, це поховання після 1939 року.

Директор ЛКП «Доля» Святослав Шеремета запевняє, що це однозначно почерк НКВС: тіла у ямі лежали хаотично, а зверху закидані побутовим сміттям. Німці ховали загиблих інакше, компактно складаючи у ямах. 

Останки людей лежали поміж побутового сміття (фото О.Шелкового)

Історики мають три попередні версії, хто похований у ямах. Згідно з першою, це поховання 1939-41 року, коли у тюрмі на Лонцького тільки поселився НКВС і почав страчувати політичних в’язнів. За другою версією, це захоронення червня 1941 року, коли наступали німці. Нквдисти отримали наказ ліквідувати сліди, розстрілюючи в’язнів. І за третьою версією, це розстріли після 1945-року.

Однак точно це встановити мають дослідження. Зараз вчені розкопали тільки одну яму, в другій ще тривають розкопки. Так що кількість жертв може бути більша. Поліція за фактом віднайдення останків людей відкрила кримінальне провадження.

Нагдаємо, у 2005 році на місці музею мали намір будувати багатоповерхівку, тож коли рили котлован, наштовхнулися на людські останки, щоправда, тоді їх ніхто не досліджував, а просто кудись вивезли. Відтак у 2009 році на території колишньої в’язниці НКВС-КГБ створили Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

Згодом, у 2014 році, ЛКП «Доля» почала археологічні обстеження на території музею і наштовхнулася на кістки, тож вирішили почати там розкопки. Детальніше розкопали лише у липні 2015-го: знайшли рештки людини, а також тварин.

Директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий тоді висловив припущення, що закопаних костей могло бути більше, бо поруч виявили вапняну яму. «Енкаведисти могли кидати туди тіла, аби вапно їх роз'їло і так замести сліди злочинів. Археологічних досліджень потребує уся територія двору», – запевнив тоді Руслан Забілий.