У зведений бюджет Львівщини-2011 планують закласти 8,6 млрд грн видатків

08:00, 16 грудня 2010

За попередніми даними, показники консолідованого бюджету Львівської області будуть вкрай напруженими. За розрахунковими показниками Міністерства фінансів України, наступного року обсяг консолідованого бюджету області, а це 731 бюджет населених пунктів Львівщини, буде становити близько 8,6 млрд грн, – повідомив 15 грудня 2010 року під час засідання Обласної асоціації «Ради Львівщини» начальник головного управління фінансів Львівської ОДА Олег Демків.

"Це фактично на 2% більше від обсягу очікуваного виконання цьогорічного бюджету, проте менше від обсягу затвердженого бюджету на цей рік, оскільки дохідну частину цьогоріч буде недовиконано на 3-4%. Суттєві зміни відбулися в структурі доходів і видатків бюджетів області. Це викликано затвердженням змін до Бюджетного кодексу та нового Податкового кодексу", – каже він.

Зі слів Олега Демківа, згідно з нормами бюджетного законодавства, відбуваються певні елементи бюджетної децентралізації, зокрема, плата за землю, яка надходила частково до регіональних бюджетів, наступного року будуть зараховуватись повністю в бюджети базового рівня – на видатки власних повноважень.

"Нововведення, яке допомагає покращити структуру видатків органів місцевого самоврядування стосується також сплати єдиного податку із суб’єктів малого підприємництва: якщо цьогоріч цей податок зараховується до доходів делегованих (державних) повноважень, то наступного року податок буде зараховуватися до бюджетів органів місцевого самоврядування і спрямовуватись у бюджет розвитку. Тобто є всі передумови, щоб покращилась структура дохідної і видаткової частини бюджету у частині збільшення питомої ваги капітальних видатків. За нашими розрахунками це дасть до місцевих бюджетів розвитку місцевого самоврядування 100 млн грн, а також ще 100 млн грн – додатково до доходів власних повноважень", – пояснив чиновник.

Натомість він зауважив, що існують і проблеми, оскільки "набагато жорсткішими стали показники в частині фінансування видатків делегованих повноважень".

"Якщо говорити про дохідну частину, то план мобілізації доходів до місцевих бюджетів на 2011 рік порівняно з очікуваними цьогорічними показниками, зростає на 9,6% (233 млн грн)", – сказав Олег Демків.

З його слів, у макропоказниках, які презентовані Кабміном, передбачається зростання номінального обсягу ВВП у межах 15% і зростання фонду оплати праці також у межах 14%.

"Завдання є дуже амбітне, в попередні роки такого оптимістичного прогнозу зростання надходження податків в першу чергу з доходів фізичних осіб не був присутній при проектуванні бюджету. На нашу думку, завдання з мобілізації цих податків і зборів є досить ризиковане. Тим більше, в умовах податкової реформи, яка, цілком очевидно, хоча б на перший період часу призведе до скорочення находжень податків і зборів. В нас є певні зауваження, які ми свого часу подали в Кабмін та Мінфін. До ВРУ буде подано відповідні листи про те, що на період проведення податкової реформи такі завдання з залучення податків і зборів є надто оптимістичними", – наголосив Демків.

Проблему прогнозує він і при збалансуванні місцевих бюджетів. Вона полягає у тому, що наступного року, за попередніми підрахунками, обсяг дотацій з держбюджету місцевим бюджетам буде зменшено майже на 5%: якщо цьогоріч це була сума у 3 млрд грн, то наступного року плануються надходження близько 2,8 млрд грн.

"З оцих умов очевидно, що сума фінансових ресурсів, яка спрямується з одного боку ризикованим планом з доходів, а з іншого боку через зменшення дотацій, може призвести до зниження фінансування галузей, які фінансуються за рахунок делегованих повноважень: освіта, культура, медицина, соціальних захист, а також органи управління. Щодо фінансування органів місцевого самоврядування, впродовж останніх років розрахунковий показник Міністерства фінансів за органами управління завжди збільшувався щонайменше вдвічі. Цього року ми близько 200 млн грн вилучали з бюджетної сфери області на фінансування органів управління. Для мене це цілком очевидно, що наступного року це буде нереально зробити", – сказав чиновник.

Поряд з тим є певне збільшення бюджетних видатків, що в першу чергу стосується соціального напрямку, каже він. Зокрема, збільшується обсяг субвенції на виплату допомоги малозабезпеченим сім’ям з дітьми. Цього року ця сума становила 1,4 млрд грн, наступного планується 1,638 млн грн (більше на 16%). Також на 15-20% має зрости обсяг державних коштів, які виділяються цільово на відшкодування пільг і субсидій в частині твердого палива, споживання теплових енергоносіїв.

Наступного року в бюджеті області та міст і районів суттєво зменшаться надходження від податку з власників транспортних засобів.

"Згідно з новим Податковим кодексом, сплата цього податку здійснюватиметься тільки при першій реєстрації. Якщо цього року в цілому місцеві бюджети області отримали близько 120 млн грн для фінансування будівництва, ремонту доріг комунального значення (від сплати цього податку), то наступного року це буде тільки 9 млн грн. Хоча є компенсатор: можливість отримати 1,5 млрд грн субвенції з держбюджету місцевим територіям для будівництва і ремонту комунальних доріг. Вся сума ще не розподілена, будемо моніторити ситуацію з розподілом цих коштів. Ця сумам мала б компенсувати згадані втрати", – сказав Олег Демків.

Щодо збору за забруднення навколишнього природного середовища, "сума залишається адекватною цьогорічній – близько 20 млн грн, але змінюється розподіл цих коштів між бюджетами різного рівня".

"Бюджет розвитку, за нашими розрахунками, мав би зрости від 250 млн грн (цьогорічна сума) до 400 млн грн… Найбільша проблема, яка буде нас супроводжувати при затвердженні показників бюджетів, – це забезпечення необхідними фінансовими ресурсами захищених статей видатків. Розрахункові показники видатків на освіту мають зберегтись у межах цьогорічних, така ж динаміка з охорони здоров’я, культури, фізичної культури", – додав Демків.

Як інформував ZAXID.NET , Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроект про державний бюджет України на 2011 рік. За відповідне рішення на засіданні 14 грудня проголосували 275 народних депутатів із 425 зареєстрованих у залі.

Начальник головного управління фінансів Львівської ОДА Олег Демків прогнозує, що консолідований (зведений) бюджет Львівської області не буде виконано на 3-4%. Про це він повідомив 15 грудня під час засідання Обласної асоціації "Ради Львівщини".