Концертом в органному залі у четевер, 21 вересня, офіційно закрили PEN Конгрес. Проте заходи літературної події триватимуть у місті до кінця тижня.
Більше двохсот письменників, літературознавців та перекладачів з цілого світу впродовж тижня дискутували у Львові. Конгрес розпочався у Львові 18 вересня.
Тема цьогорічної зустрічі – «Відстоювання правди у добу пропаганди». А оскільки в час російського вторгнення Україна постійно в круговерті фейків та перекручених фактів, 83-й Конгрес вирішили влаштувати тут. Його учасники – представники понад 70 країн – написали рекомендації уряду України, аби той сприяв розслідуванню вбивств журналістів, серед яких, зокрема, Павло Шеремет. До слова, на Конгресі символічно поставили для Павла порожнє крісло. А також, аби урядовці засудили будь-яке насильство та боролися за звільнення тих, хто в полоні: як режисер Олег Сенцов, якого російський суд засудив до 20 років ув’язнення, звинувативши у тероризмі. Окрім того, учасники PEN-клубу вже навесні надішлють у Європейський суд із прав людини запит щодо переслідування татар у Криму.
«Ми дискутували про те, як відрізнити істину від пропаганди. Це головна тема Конгресу. Це зараз дуже важливо і для України. Ми обговорювали шляхи російської пропаганди, як вона впливає на світову думку і як розділяє українців. Також говорили про втрату свободи та існування пропаганди і в інших країнах, як до прикладу, Китай, Угорщина чи Сполучені Штати», – пояснила президент міжнародного Клубу PEN Дженіфер Клемент.
«Цей конгрес показує, на скільки важливими можуть бути дії письменників поза їх діяльністю літературною. Тому що письменники – це не тільки ті, хто пишуть історії чи дитячі казки. Письменник – той, хто має особливу думку, хто має сміливість коментувати політичні і соціальні проблеми, хто розуміє, що може впливати на життя свого суспільства. І хто може виконувати роботу політиків і дипломатів, коли політики і дипломати професійні недовиконують свої обов’язки», – додав учасник PEN-центру в Україні, письменник Андрій Курков.