Учасники велопробігу Бандери планують звернутися до Європейського суду

15:10, 11 серпня 2009

"Ми вирішили провести Міжнародний велопробіг "Європейськими стежками Степана Бандери" з нагоди відзначення 100-річчя з дня народження провідника ОУН. Це не була політична акція. Марафон мав розпочатися 1 серпня і завершитися 24 у Мюнхені на могилі Бандери", - повідомив 11 серпня під час прес-конференції керівник веломарафону, президент БФ "Еко-милосердя" Павло Савчук.

Організатор заходу наголосив, що 1 серпня учасники марафону у складі 15 людей, дев’ятеро з яких діти 14-16 років (до Мюнхена мали їхати лише керівник веломарафону та двоє дітей, через брак фінансування), виїхали із міста Соснівка, що на Львівщині: "Нас радо вітали у кожному селі. 6 серпня ми прибули до прикордонного міста Мостиська. Хочу наголосити, що весь наш шлях постійно відслідковували представники польських ЗМІ. І тут на польських сайтах з’являється повідомлення польського ксьондза (Тадеуша Ісаковіч-Залеського) в Інтернеті, де йдеться про те, що Бандера був колаборантом Гітлера, що веломарафон - пропаганда фашизму. Польські журналісти почали до нас телефонувати із запитанням, чи ми не боїмося провокацій на території Польщі, таке враження, що нас навіть хотіли залякати", - розповів П.Савчук..

Він зазначив, що 6 серпня, коли учасники велопробігу були у Мостиськах, отримали інформацію, знову ж таки від ЗМІ Польщі, що МЗС сусідньої держави не має підстав відмовити їм у в’їзді в країну, як цього вимагають польські радикальні організації. "Вже 7 серпня такі підстави з’явилися. Нам було відмовлено у в’їзді через те, що мета нашого візиту не співпадає з тою, яку ми вказали при отриманні візи та відсутність "картки роверової". Ми отримали у липні "спортивну" візу, вона дійсна до кінця вересня, для чого нам було отримувати ще одну візу, йти до консульства. Додам, що всім дорослим учасникам акції візи анулювали. Про мету нашого візиту нас запитали на кордоні одразу, як до комп’ютера було занесено має прізвище. Нас провели до окремих кімнат, де почали ставити різноманітні запитання, починаючи від того, які прізвища у батьків", - додав організатор акції. Також організатори розповіли, що прикордонники Польщі при огляді автомобіля (велосипедисти їхали у супроводі авто, - ред.) звертали детальну увагу на те, чи є на їх одязі чи речах символіка ОУН - червоно-чорний прапор. Зокрема, знайшовши в одній з книжок закладку з кольорами прапора, забрали її, щоправда, згодом всі речі повернули.

На запитання журналістів, чому організатори не звернулися щодо заходу до влади Львівщини та Генконсульства РП у Львові, він наголосив, що не думав, що велопробіг перетвориться у політичну подію та наголосив, що влада Львівщини знала про проведення заходу, але самоусунулась від будь-якої допомоги, а МЗС України нічого не зробило, щоб продовжити акцію: "Ми ризикували, але вважали, що Польща - цивілізована країна. Ми перевіримо всі пункти, які вказано у причинах відмови у в’їзді до Польщі, проконсультуємося із юристами та плануємо звертатися до Європейського суду. Ми, з іншого боку, раді, що привернули увагу до цього питання, люди візьмуться за книжку і почнуть вивчати історію. Ми тимчасово припинили велопробіг, можливо, ми відновимо чи відкриємо нові візи".

Водночас присутній на прес-конференції власник велосипедного турбюро з Кракова Мацєй Зімовскі зазначив, що вимога щодо наявності у велосипедистів "карти роверової" є тільки у Польщі і польська сторона ніколи не вимагала її у туристів, з якими він працював, з Англії чи Німеччини: "Я вважаю, що представники моєї країни вчинили у цьому випадку неправильно".