До 15 лютого міська влада та ЄБРР оголосять учасників тендеру на впровадження електронного квитка у Львові. На подання своїх пропозицій конкурсанти отримали додаткові два тижні.
«Коли ми впроваджуємо систему на десять років, можливо, варто два тижні десь почекати довше, але потім швидше впровадити, мати більш якісну документацію технічну. Бо щоб ви розуміли – це більше чотирьохсот вимог. А тендерна документація – це більше двох тисяч сторінок», – каже заступник директора департаменту ЖКГ Андрій Білий.
Серед тих, хто отримав тендерну документацію та працює над підготовкою пропозицій, підприємства з України, Польщі, Болгарії, Іспанії та Південної Кореї. Загалом участь у тендерному проекті беруть 20 компаній. Над впровадженням вже працюють фахівці міськради, «Львівавтодору», банку та компанія-консультант.
«Фактично, наше завдання скомпільовано саме з таких більш сучасних вимог, і ми хочемо отримати сучасну систему, яка в подальшому, на найближчі 10-12 років дасть нам можливість не тільки бути на тому ж самому рівні, а ще й розвиватися», – пояснює начальник відділу ЛКП «Львівавтодор» Сергій Журбенко.
Наразі офіційних термінів впровадження електронної системи оплати в громадському транспорті Львова немає. Консультанти кажуть, потрібно приблизно 2 роки.
«Коли ми отримаємо пропозиції, нам треба перевіряти, чи компанії виконали всі вимоги, подивитися, скільки компаній можуть цю систему робити, щоби був у нас достатній вибір, щоби була конкуренція», – додає керівник проекту ic Consulenten П'єр Ів Тесьє.
Електронний квиток – це єдина система оплати, яка діятиме в усіх видах громадського транспорту. Щоб скористатися ним, треба буде придбати проїзну картку й згодом - розраховуватися нею не з водієм чи кондуктором, а через спеціальні термінали. У такий спосіб перевізники уже не збиратимуть гроші з пасажирів. Натомість їм будуть оплачувати лише реально здійснені рейси.