У останній тиждень червня на фізичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувалася перша в Україні літня школа «Квантове програмування для школярів». Навчальний захід організували Львівська обласна мала академія наук учнівської молоді та фізичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка.
П’ять днів учні слухали лекції про неймовірний квантовий світ, квантову телепортацію, особливості квантових та класичних обчислень від викладачів та студентів освітньої програми «Квантові комп’ютери та квантове програмування» фізичного факультету. Також на науково-популярному рівні були представлені оригінальні квантові алгоритми, розроблені на кафедрі теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Львівського університету.
Квантове програмування особливо стрімко розвивається у останні роки. Це зумовлено широкими перспективами використання квантових комп’ютерів для швидкого розв’язання найрізноманітніших фундаментальних та прикладних задач. Мова йде, зокрема, про задачі логістики, економіки, фармацевтики, різні класи оптимізаційних проблем. Цікаво зауважити, що поряд з цим відбувається інтегрування квантового програмування та мистецтва. Зокрема, вже відомим є поняття квантової музики – музичного твору, написаного за допомогою квантового комп’ютера.
Науковці України та світу активно працюють над розробленням нових алгоритмів для досягнення квантової переваги, вдосконаленням квантових технологій. Під квантовою перевагою розуміють виконання на квантових комп’ютерах задач за набагато менший час з меншою затратою ресурсів ніж на класичних. Вже на сьогодні можливості квантових технологій вражають. Неодноразово підтверджено досягнення квантової переваги з розв’язанням спеціальних задач на квантових комп’ютерах у сотні мільйонів разів швидше ніж на звичних для нас класичних. Розроблено квантові алгоритми, які дозволять досягнути перевагу з розвитком багатокубітних квантових пристроїв. Це, зокрема, зроблено і в Україні працівниками кафедри теоретичної фізики Львівського університету.
Передбачається що квантові комп’ютери будуть мати широке використання в найрізноманітніших сферах діяльності людини. Тому вивчення квантової інформації є дуже на часі. Успішне проведення школи «Квантове програмування для школярів» стало підтвердженням того, що основи квантового програмування можна донести за допомогою простих понять в формах алегорії, гри до учнів старших класів.
Під час школи діти мали можливість відвідати лабораторні заняття з класичного та квантового програмування, створити перші квантові протоколи та зрозуміти основи обчислень на квантових комп’ютерах компанії IBM. У рамках заходу у читальному залі Наукової бібліотеки Університету відбулася урочиста зустріч її учасників, керівництва Університету, Львівської МАН, представників Львівської міської ради та ІТ-компаній.
На завершення навчального тижня школярі представили проекти з розв’язками задачі на знаходження невідомого коду за допомогою квантових комп’ютерів. Також діти проявили творчі здібності, створивши квантові вишиванки, картини, мелодії за допомогою квантового програмування. Приємно, що учні мали велику цікавість та спраглість до пізнавання нового, що стало підґрунтям для високого рівня їхніх проектів. Школярі мають можливість продовжити пізнавати особливості квантових обчислень вступивши на першу в Україні бакалаврську освітню програму «Квантові комп’ютери та квантове програмування», яка була відкрита у 2020 році на фізичному факультеті у Львівському національному університеті імені Івана Франка за підтримки ІТ-компанії SoftServe.