Вчитель за особистим бажанням. Унікальний освітній експеримент випробовують у трьох областях України ― Київській, Харківській та Львівській. До викладання у школах хочуть залучити людей, в яких нема диплому педагога, але є бажання виховувати лідерів вже зі шкільної лави, а ще ― готовність покинути все і змінити місце проживання. Такі програми вже випробували на собі 17 країн Європи, а зараз їхній досвід переймаємо і ми.
У школі в селищі Івано-Франкове, що на Яворівщині, бракує вчителів інформатики. Допоки одна частина класу виконує практичну роботу за монітором, інша нудьгує за партами.
«Комп’ютерів в нашому класі є 10, в іншому комп’ютерному класі є 8. Інколи учні можуть працювати по двоє за одним комп’ютером. Це, звичайно, незручно. Хочеться щоби кожен індивідуально працював і виконував своє завдання», ― каже вчитель інформатики Олена Тиховська.
Саме тому школа подалася на проект «Навчай для України». Шукають інформатика та фізика.
«Коли у нас один вчитель фізики звільнився, це була проблема знайти заміну. Ми давали запит у відділ освіти. На щастя, знайшли дуже хорошого педагога, але він працює у нас за сумісництвом. А години інформатики маємо за рахунок того, що класи діляться на підгрупи. Тому на півставки ще могли би взяти людину», ― пояснює директор Івано-Франківської загальноосвітньої школи Марія Ліскевич-Карпа.
Нових педагогів у школі чекають з особливим інтересом, адже вони будуть не зовсім такими, як звикли бачити вчителів. Мають бути фахівцями своєї галузі, але педагогічна освіта зовсім не обов'язкова. Куди головніше ― прогресивне мислення.
«На створення цього проекту саме в Україні нас надихнула всесвітня мережа «Навчай для всіх» або «Teach For All», яка включає в себе більш як 40 країн. Чому ми би хотіли мати цей проект в Україні, тому що ми вважаємо, що освіту для дітей потрібно покращувати», ― пояснює член команди проекту «Навчай для України» Дарія Горячева.
Так, вочевидь, вважають і у Міністерстві освіти, бо дозволили поекспериментувати у трьох областях України. Зокрема, і на Львівщині. За зразок беруть європейський досвід. Учасники програми муситимуть змінити місце проживання, але мають фінансову мотивацію: крім зарплати вчителя, ще й спеціальну стипендію. Наразі охочих відбирають. Але, наприклад, учні Івано-Франківської школи вже склали вимоги до нових вчителів.
«Я би хотіла, щоби було цікавіше, можливо, ігри якісь захопливі. Щоби ми могли дізнатися ще більше інформації на практиці», ― каже восьмикласниця Анастасія.
«Головне, щоби та людина головне любила дітей, бо є вчителі, які приходять на урок з дуже сумним обличчям. Їх засмучує погана поведінка дітей, їхні оцінки. А треба шукати підхід», ― розмірковує шестикласниця Марія.
«Я би хотіла, щоби у школі вчили говорити про себе, щоби дитина могла про себе щось розказати, бо я знаю одну дівчинку, яка в неї питаються, де вона живе, на якій вулиці, а вона каже, я не живу на вулиці, я живу в домі. Тобто, ти можеш добре вчитися, але не вміти спілкуватися, а це важливіше для життя», ― переконана шестикласниця Ірена.
Чи виправдають нові вчителі їхні очікування, діти дізнаються у вересні. Окрім Івано-Франківської школи, у проекті «Навчай для України» бере участь ще дві школи на Львівщині – Сокальська та села Козьова Сколівського району.