UE nie gwarantuje skasowania wiz dla Ukrainy nawet po wykonaniu 60 wymagań

15:00, 24 листопада 2010

Plan Działań w ramach dialogu wizowego z Unią Europejską prawdopodobnie nie zostanie wykonany w 2011 roku, jak liczy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Plan potrzebuje istotnych inwestycji finansowych oraz zawiera wymagania, które nie dotyczą polityki wizowej, na przykład, rewizję mechanizmu rejestracji obywateli. W odróżnieniu od bałkańskiego dialogu wizowego, skierowanego na szybkie zniesienie wiz dla obywateli, na przykład, Macedonii, Czarnogóry albo Albanii, ukraiński plan działań przewiduje trwały proces negocjacyjny - informuje "Kommersant-Ukraina".

Jednak nawet nienaganne wykonanie wszystkich wymagań UE nie daje gwarancji skasowania wiz dla Ukraińców. Ostateczną decyzję podejmą Parlament Europejski i Rada Europejska "z uwzględnieniem ogólnego stanu stosunków UE i Ukrainy".

Główną część dokumentu zajmuje lista 60 wymagań UE wobec Ukrainy, rozdzielonych na 4 bloki: bezpieczeństwo dokumentów; nielegalna emigracja, porządek publiczny i bezpieczeństwo; międzynarodowe stosunki i fundamentalne prawa.

Większość punktów planu działań jest bezpośrednio związana z jakością kontroli granicznej, walką z nielegalnymi emigrantami, a także zapewnieniem bezpieczeństwa dokumentów ukraińskich obywateli w zagranicznych podróżach.

Pierwsze wymaganie na liście to rezygnacja z używanych obecnie paszportów i wprowadzenie paszportów biometrycznych. Ukraińskie władze także powinny zatwierdzić narodową strategię integrowanego zarządzania granicami, nowe ustawodawstwo w zakresie polityki migracyjnej, zawrzeć umowę z europejską strukturą Eurojust (organ współpracy międzypaństwowej w zakresie wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa) oraz ratyfikować szereg dokumentów ONZ i Rady Europy.

Następnie Ukraina powinna "zapewnić adekwatną infrastrukturę, techniczne wyposażenie, zasoby finansowe i ludzkie" dla pracy straży granicznej i wszystkich związanych z nią instytucji. Również Ukraina musi opracować i realizować "przedsięwzięcia dla reintegracji ukraińskich emigrantów, którzy wróciły na Ukrainę samodzielnie lub w trybie readmisji".

Poza tym UE włączyła do planu wymagania, które nie są bezpośrednio związane z wydaniem paszportów, ani z zagadnieniami przekroczenia granicy, ani z migracją obywateli trzecich krajów. Na przykład, UE zleciła Ukrainie zrewidować albo w całości skasować rejestrację (meldunek) ukraińskich obywateli i cudzoziemców, krórzy zgodnie z prawem przebywają na terytorium kraju, "w celu zapobiegania bezpodstawnych ograniczeń i zakazów wolności ich przemieszczenia się na terenie Ukrainy".

Przypomnimy, plan działań w ramach dialogu wizowego stał się wynikiem szczytu Ukraina-Unia Europejska, który odbył się w Brukseli 22 listopada. Jest to roboczy dokument i na podstawie wzajemnego porozumienia stron nie jest publikowany.