УГКЦ проти нової схеми реконструкції площі св. Юра

Церква наполягає на перенесенні дороги і перебудові скверу

17:38, 19 травня 2015

В УГКЦ занепокоєні тим, що роботи з реконструкції площі св. Юра, які розпочались 14 травня, відбуваються за схемою, що не співпадає із проектом архітектора Ігоря Кузьмака та Михайла Федика, який є переможцем конкурсу 2010 року і затверджений Синодом Церкви. Про це 19 травня заявив прес-секретар курії Львівської архієпархії УГКЦ отець Павло Дроздяк.

Він, зокрема, зачитав звернення Митрополита Львівського Ігоря Возняка до міського голови Львова та громади міста, в якому Владика висловлює сподівання, що місто таки повернеться до реалізації схваленого церквою проекту та представить календарний графік виконання робіт на площі св. Юра.

«Прошу дотримуватись затвердженого проекту авторства І. Кузьмака та М. Федика та продовжувати започатковану працю. Вважаю, що міські урядники мали б представити громаді покроковий календарний графік виконання робіт, щоб усі, кому не байдужа постать Слуги Божого Митрополита Андрея, могли чітко бачити етапи віднови площі св. Юра та встановлення на ній гідного пам’ятника», - зазначив о. Дроздяк з посиланням на Владику Ігоря.

Прес-секретар курії Львівської архієпархії УГКЦ також зазначив, що заяви управлінців ЛМР про те, що в УГКЦ ознайомлені зі схемою, за якою зараз ведуться роботи на площі св. Юра не відповідають дійсності.

«Проект («Пам'ятник Митрополиту Андрею Шептицькому на площі Св. Юра у м. Львові» авторства Кузьмака та Федика», - ред.) був затверджений Синодом Церкви, пізніше були якісь думки щодо поетапної реалізації реконструкції площі св. Юра, але Церква не давала згоди на жодні нові схеми», - пояснив Дроздяк.

Член Громадської ради «Святий Юр» та член правління Національної спілки архітекторів України Юрій Горалевич зазначив, що громадськість очікувала від нового архітектора Львова відкритих кроків для досягнення порозуміння та підтримки конкурсного проекту. Натомість, на його думку, нова схема реконструкції, представлена Юліаном Чаплінським на минулому тижні, нівелює здобутки конкурсу.

 «Схема, яку презентував Чаплінський - це є банальний косметичний ремонт існуючих транспортних комунікацій. Робота не розбита на етапи, нема інформації, які саме підрядники роблять реконструкцію. А реалізація цієї ідеї, очевидно, потягне за собою використання ледь не половини суми (30 млн грн. , - ред.), виділеної депутатами ЛМР на реконструкцію площі св. Юра», - заявив Горалевич.

Водночас Горалевич переконаний, що якби до виконання  проекту авторства Ігоря Кузьмака та Михайла Федика приступили ближчим часом, то до Дня народження Митрополита Шептицького, 29 липня, він був би здебільшого реалізований.

«Абсолютно реально на сьогодні здійснити основні роботи для того, аби реконструкція площі була проведена відповідно до конкурсного проекту. Окрім того, місто має досвід зведення великих будівельних об’єктів навколо підготовки «Євро-2012». Звісно, що деякі роботи можуть тривати в часі, але здебільшого проект може бути реалізований», - заявив архітектор Горалевич.

Нагадаємо, 13 травня головний архітектор Львова Юліан Чаплінський представив схему реконструкції площі св. Юра зі встановленням пам’ятника Митрополитові Шептицькому, яка передбачає певні відхилення від проекту авторства Кузьмака та Федика, що затверджений Синодом УГКЦ.

Схема, розроблена проектним інститутом «Львівдіпрокомунбуд» не передбачає перенесення існуючого скверу на площі св. Юра та автомагістралі з вул. Листопадового Чину до корпусів Львівської Політехніки. Саме ці два моменти викликали хвилю незадоволення у громадськості, бо вимагали вирубування цінних порід дерев у сквері та дороговартісного проекту з перенесення дороги.

Як повідомляв ZAXID.NET, довкола проекту з реконструкції площі св. Юра розгорілись дискусії. Громадські та мистецькі середовища Львова критично поставились до ідеї масштабної перебудови площі св. Юра.

Також  суперечка точилась довкола доцільності витрат на реалізацію дороговартісного проекту у часи економічної кризи та війни.