Угода з Shell є засекреченою, – нардеп

12:55, 12 квітня 2013

Підписання угоди між Україною та компанією Shell щодо видобутку сланцевого газу ще не означає його видобуток. Досі залишаються невирішеними питання відповідності українського законодавства; екологічної безпеки та відсутність будь-якої інформації, що є передумовою до корупції.

Про це на спільній українсько-польській конференції щодо видобутку в Україні та Польщі сланцевого газу, що проходила 11 квітня у Варшаві, заявив народний депутат України, член паливно-енергетичної комісії у ВРУ Ігор Васюник, повідомила його прес-служба.

«З моменту підписання договору про видобуток сланцевого газу між Україною та Shell в суспільстві розгорілась жвава дискусія. Слід відзначити, що експерти, політики і загалом громадяни розуміють важливість цього питання – як кроку до зміцнення енергетичної незалежності країни і як наслідок – розвиток економіки.

Проте, підписання Угоди ще не означає видобуток. Досі залишаються невирішеними питання щодо: 1) відповідності українського законодавства щодо видобутку сланцевого газу в Україні; 2) щодо екологічної безпеки. І третє, що викликало найбільший спротив та упередженість – це засекреченість угоди між Shell та ТзОВ «Надра Юзівське», відсутність будь-якої інформації щодо домовленостей, що є неприпустимо коли говоримо про найбільший за роки незалежної України інвестиційний проект», – зазначив І. Васюник.

Під час обговорення питання змін в правових системах у зв’язку з появою нового газу, І.Васюник зазначив, що українське законодавство не адаптоване під видобуток сланцевого газу.

«На сьогодні Україна не прийняла жодних законів, що стосуються розробки сланцевого газу. Єдине - перед укладенням Угоди внесено низку змін в законодавство. Проте суть змін звелась до того, що питання, які мали б бути законодавчо визначені державою, тепер регулюються самою Угодою про розподіл продукції. В той час як в країнах з розвиненою демократії такі взаємини регулюються законодавством. В Україні ж угода, яка була підписана між Урядом України та компанією-інвестором, трактується як наслідок торгів між суб’єктами підписання. Угода є засекреченою, також відсутня інформація щодо пільг, які  надаються компанії-інвестору. І таких проблемних питань залишається надзвичайно багато…Але принциповим питанням все ж є відкритість: щодо угоди і щодо всіх домовленостей на державному рівні. В протилежному випадку – це передумови для корупції», – зазначив І. Васюник.

Окрім того, він звернувся до представників європейського співтовариства поділитись досвідом напрацьованих змін до енергетичного законодавства, пов’язані з видобутком сланцевого газу.

«Звичайно, що використовуючи досвід країн ЄС, процес врегулювання ситуації з видобутком сланців в Україні можна суттєво скоротити. На сьогодні Європейський парламент і Європейська Комісія вже другий рік працюють над документами, необхідними для видобутку та експлуатації газу… Восени Європейська Комісія запропонує пропозиції до європейського законодавства, прийняття яких повинно краще врегульовувати процес видобутку сланців та запобіганню екологічних проблем в навколишньому середовищі. Зміни до енергетичного законодавства готує також польський уряд. Тому жестом доброї волі було би передання європейським співтовариством здобутого досвіду в юридичній та політичній площині своїм українським колегам», – додав І. Васюник.

Нагадаємо, 24 січня підписано угоду між компанією Shell і компанією «Надра Юзівська» про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській та Донецькій областях. Кабінет міністрів своїм розпорядженням від 23 січня схвалив проект угоди про розподіл продукції від видобутку сланцевого газу на Юзівській площі між Україною, компанією Shell Exploration and Production Ukraine Investment B.V. і «Надра Юзівська». Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.

За словами голови Харківської ОДА Добкіна, Shell інвестує у свердловину в Юзівці $200 млн.

Також Shell інвестує $6 млн у створення Українського інституту нетрадиційного газу .