Міністерство освіти України 5 червня проведе консультації з представниками угорської громади щодо мовних статей закону про освіту. Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін за підсумками зустрічі з угорським колегою Петером Сіярто, пише «Українська правда».
«Угорська сторона буде сприяти цим консультаціям, щоб вони пройшли успішно. Потім зустрінуться два глави МЗС і Міносвіти за участі угорської громади для того, щоб остаточно визначити те рішення, яке буде працювати для наших громадян угорського походження», – сказав Клімкін.
За його словами, «логіка рішень полягає в тому, щоб прибрати цю дискримінацію, щоб викладання мови було покращене, щоб вони (представники нацменшини, - ред.) розуміли, в якій вони країні живуть, але й щоб допомогти їм повністю зберегти самобутність».
Зустріч на рівні міністрів запланована також на червень, зазначив очільник українського зовнішньополітичного відомства.
Водночас на сайті уряду Угорщини з’явилася заява міністра закордонних справ Петер Сіярто з пропозицією створити міжурядову робочу групу, якій буде доручено стежити за виконанням висновку Венеціанської комісії щодо мовної статті українського закону «Про освіту».
«Угорщина пропонує створити міжурядову робочу групу, якій буде доручено стежити за виконанням висновку Венеціанської комісії щодо України. Порушуючи права угорської національної меншини, Україна призвела до ситуації, яка є поганою для усіх», – йдеться в заяві.
За словами Сіярто, Угорщина не зацікавлена в суперечці і хоче остаточно знайти вирішення ситуації, що склалася.
«Наша мета – повернути закарпатським угорцям ті права, які їм надавалися раніше і гарантувалися. Наша мета – дати нам можливість повернутися до нашої політики, яка була побудована у випадку України на підтримці європейських та євроатлантичних інтеграційних процесів наших сусідів. Венеціанська комісія передбачила, що українські органи влади повинні консультуватися з національними меншинами і утримуватися від обмеження раніше набутих прав», – наголосив угорський міністр.
Сіярто зазначив, що робоча група має складатися з керівників міністерств закордонних справ та освіти, а також представників угорської меншини в Україні.
Як писав ZAXID.NET, Угорщина уже втретє заблокувала проведення засідання комісії Україна-НАТО на міністерському рівні. Угорська влада пояснює, що таким чином вона тисне на Україну, вимагаючи перегляду мовної норму закону про освіту. Будапешт переконаний, що закон значно обмежив права національних меншин у використанні рідної мови.
Водночас у штаб-квартирі Північноатлантичного Альянсу, попри ініціативу угорського уряду, не мають наміру переглядати підходи у співпраці з Україною.