УГП розгорнула у Львові кампанію заміни українських паспортів

Політичні активісти пропонують самостійно замалювати персональні дані, викладені російською мовою

20:01, 23 травня 2016

Активісти Української Галицької партії (УГП) розгорнули кампанію заміни існуючих двомовних українсько-російських паспортів громадян України на виключно україномовні. Для цього в УГП пропонують пошкодити старі паспорти і після цього через суд домагатися у Державної міграційної служби (ДМС) заміни паспорта на новий – уже без російської частини.

23 травня на партійному сайті УГП опублікували детальну інструкцію для охочих отримати виключно україномовний паспорт. Ця інструкція грунтується на досвіді львівського активіста Святослава Літинського, який минулого року став першим українцем, який через суд зміг отримати український паспорт без записів російською мовою.

Щоб отримати новий документ, УГП пропонує спочатку зіпсувати старий - оскільки підставою заміни паспорта є його очевидні пошкодження. Для цього у партії пропонують замалювати ім’я та прізвище, вказані російською мовою.

Заступник голови політради УГП Андрій Кавчук підтвердив, що активісти цієї партії ініціюють кампанію заміни паспортів через суд задля, зокрема, тиску на МВС.

«З початку цього року ДМС мала б уже видавати виключно пластикові ID-паспорти з англомовним дубляжем. Але ДМС відмовляється це робити – на підставі того, що діє чинний і досі не скасований наказ МВС про  форму паспорта громадянина України. А цей наказ 2012 року передбачає двомовну українсько-російську книжечку», – пояснив ZAXID.NET Андрій Кавчук.

Він також підкреслив, що УГП не закликає українців масово нищити старі паспорти, а звертається лише до тих, хто «готовий до певних незручностей», оскільки судова тяганина все ж триватиме певний час.

Формально паспорт із замальованими чи закресленими російськими написами залишається чинним, однак це дає формальні підстави звернутися до ДМС із проханням про заміну паспорта, а після відмови – звернутися з позовом до суду.

«Ми сподіваємось ініціювати широку громадську акцію, яка мала б вплинути на МВС і призвести до скасування цього наказу про форму українсько-російського паспорта, – каже Андрій Кавчук. – Паралельно ми також маємо намір звернутися до суду з позовом безпосередньо до МВС».

«Мені здається, що найбільша відвага людині знадобиться для того, щоб переступити психологічний бар’єр і замалювати іншомовні написи у своєму паспорті. Та насправді, такий паспорт дійсний упродовж всього часу, поки триватиме судовий процес», – вважає Святослав Літинський.

У випадку, якщо ДМС відмовиться обмінювати пошкоджений паспорт на новий, українцям радять звертатись до суду. УГП обіцяє, що надаватиме для цього юридичну підтримку.

Нагадаємо, що від 1 січня 2016 українські паспорти виготовляються у форматі пластикової ІD-картки. Записи у ній дублюються не російською мовою, а латиницею.

Зразок нового паспорта громадянина України. Фото Facebook / Оксани Тороп