Український інститут національної пам’яті вимагає від органів влади Польщі забезпечити прозоре розслідування всіх фактів наруги та нищення українських місць пам’яті в цій державі: пам’ятників, пам’ятних знаків, місць поховань. Про це йдеться в офіційній заяві УІНП, приводом для якої стало знищення пам’ятника на братській могил 13 воїнів УПА в Підкарпатському воєводстві 9 жовтня.
Також УІНП, посилаючись на ст. 3.4 Угоди між урядом України і урядом Польщі про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій, вимагає негайно відновити знищені українські пам’ятники та пам’ятні знаки коштом польської сторони.
УІНП у своїй заяві зазначив, що влада Польщі в час збройної агресії Російської Федерації проти України засвідчила добросусідське ставлення до України.
«Однак поряд з офіційною позицією державної влади Республіки Польща, ми спостерігаємо розгортання небезпечної тенденції, що загрожує реалізації політики добросусідства, руйнує позитивні напрацювання між двома урядами та інститутами громадянського суспільства.
З моменту вторгнення Збройних сил РФ на територію України, в Польщі була розгорнута кампанія нищення українських військових пам’ятників і могил», – йдеться у заяві.
Зазначено, що якщо спершу українці спостерігали окремі акти вандалізму на українських місцях пам’яті, то згодом такі дії набули масового та зухвалого характеру.
УІНП заявив, що у період з 2014 по 2016 роки на території Польщі було скоєно щонайменше 14 актів вандалізму щодо українських пам’ятників та місць поховань:
2014 рік
на греко-католицькому цвинтарі в с. Молодичі Ярославського повіту Підкарпатського воєводства сплюндровано пам’ятник українській громаді села.
осквернено символічну могилу вояків УПА у Грушовичах Ярославського повіту Підкарпатського воєводства.
повторний акт вандалізму у Грушовичах.
втретє осквернено символічну могилу вояків УПА у Грушовичах.
у селі Вербиця Томашівського повіту Люблінського воєводства пошкоджено пам’ятний знак на увічнення українських жертв комуністичних репресій, нанесені написи ксенофобського змісту.
2015 рік
осквернено пам’ятний знак воякам УПА на горі Монастир біля с. Верхрати Любачівського повіту Підкарпатського воєводства.
осквернено пам’ятний знак воякам УПА у с. Молодичі Ярославського повіту Підкарпатського воєводства.
пошкоджено пам’ятний знак загиблим українцям у с. Радружі Любачівського повіту Підкарпатського воєводства.
осквернено пам’ятний знак воякам УПА у с. Білосток Грубешівського повіту Люблінського воєводства.
пошкоджено пам’ятник на символічній могилі вояків УПА у Грушовичах Підкарпатського воєводства.
частково знищено український пам’ятник жертвам комуністичних репресій на горі Монастир біля с. Радруж Любачівського повіту Підкарпатського воєводства.
2016 рік
5 березня знищено частину пам’ятника, що присвячений українській громаді села у Молодичах Ярославського повіту Підкарпатського воєводства.
15 травня здійснено наругу над могилами українського військового кладовища в Пикуличах біля Перемишля. На один з надгробків прикріплено таблицю з текстом образливого змісту.
9 жовтня на сільському кладовищі с. Верхрата Підкарпатського воєводства невідомі повністю знищили пам’ятник на братській могилі 13-х вояків УПА.
Польська ультраправа організація Oboz Wielkiej Polski (OWS), відома своєю співпрацею із терористичними угрупуваннями ДНР і ЛНР, взяла на себе відповідальність за вчинений акт вандалізму, поширивши відповідний відеоролик.
«Поява відеоролика, як і той факт, що зловмисники не ховаються, а вчиняють свої дії відкрито, викликала широкий суспільний резонанс в Україні.
Змушені констатувати, що акції зі знищення українських місць пам'яті в Польщі набули характеру спланованої ліквідації українського історико-культурного спадку. Відбувається свідоме затирання слідів перебування українського народу на українсько-польському прикордонні. Дотепер жоден із наведених злочинів не розкритий. Безкарність заохочує злочинців до нових, ще більш зухвалих проявів українофобії.
Переконані, що пошук та покарання злочинців, як і відновлення знищених українських пам’ятників, є не лише справою налагодження українсько-польського діалогу про трагічні сторінки минулого, але й справою збереження добросусідських взаємин між Польщею та Україною», - сказано у заяві.
Нагадаємо, посольство України в Польщі скерувало до Міністерства закордонних справ Польщі ноту протесту у зв’язку з руйнуванням польськими націоналістами пам’ятника воїнам УПА у Підкарпатському воєводстві 9 жовтня.