Zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Tomenko zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Ukrainy z propozycją o rozpatrzenie możliwości wznowienia wizowego reżimu dla obywateli Unii Europejskiej na podstawie Umowy pomiędzy Ukrainą a wspólnotą Europejską o uproszczeniu wizowego reżimu. O tym ZAXID.NET poinformowano w biurze prasowym Rady Najwyższej.
Przypomnimy, od 1 maja 2005 roku obywatele krajów UE uwalniają się od obowiązku posiadania wiz dla wjazdu do Ukrainy na okres mniej niż 90 dni albo podczas przejazdu tranzytowego.
A 18 czerwca 2007 roku pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską została podpisana Umowa o uproszczeniu wiz, która przewiduje w szczególności uproszczenie procedury wydania wiz, utrwaloną cenę wizowego poboru - 35 euro, udzielenie bezpłatnych wiz pewnym kategoriom obywateli, możliwości wydania wielokrotnych długoterminowych (do 5 lat) wiz, konieczność ogłoszenia przyczyny odmowy wydania wizy.
W listopadzie 2007 roku ta umowa została ratyfikowana w Parlamencie Europejskim i zaakceptowana przez Radę Ministrów UE, a 15 stycznia 2008 roku ratyfikowała ją Rada Najwyższa Ukrainy.
Mykoła Tomenko zaznaczył, że w czasie działania umowy nie odbyło się realnego uproszczenia wizowego reżimu z UE, perspektywy wprowadzenia bezwizowego reżimu dla obywateli Ukrainy pozostają nieokreślone. Pewne pozytywne zmiany dotknęły tylko bardzo nielicznego grona osób, i dla zdecydowanej większości ukraińskich obywateli Europa nie stała się bliższa - zauważył Tomenko, dodawszy, iż nawet ostrożne kroki w kierunku otwartości były w praktyce wstrzymywane.
W szczególności, Mykoła Tomenko zwraca uwagę na wypadki przekroczenia sumy wizowego poboru, nieprzestrzegania terminów wizowych podań i częste naruszenia etycznych norm kontaktu z ukraińskimi obywatelami.
- Uważam za celowy powrót do symetrycznego stosowania wizowego reżimu pomiędzy Ukrainą i Unią Europejską na zapleczu czynnej Umowy o uproszczeniu wizowego reżimu - powiedział wicespiker.
Mykoła Tomenko uważa, że takie podejście pozwoli synchronizować działania na rzecz stopniowego zwiększenia przejrzystości granic dla obywateli Ukrainy i UE, a pytanie wprowadzenia bezwizowego reżimu ma rozstrzygać się według wzajemnych zasad w kontekście wspólnego ruchu do jedynej Europy.