Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, pzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Arsenij Jaceniuk, Premier Ukrainy Julia Tymoszenko skierowali list oficjalny do Sekretarza Generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera, w którym zaznaczają, że „dogłębne i nieodwracalne transformacje demokratyczne stały się dziś obiektywnymi przesłankami rozwiązania zasadniczo ważnych problemów w celu całkowitego spełnienia wszystkich kryteriów, niezbędnych dla członkostwa w Oganizacji Paktu Północnoatlantyckiego”.
Tekst listu umieszczamy poniżej:
„Wielce szanowny panie Sekretarzu Generalny,
Od czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 roku Ukraina przeszła długą drogę zbliżenia się do NATO: zaczynając od owocnej współpracy w ramach Programu Partnerstwo dla Pokoju oraz specjalnych stosunków w formacie Karty o szczególnym partnerstwie i kończąc na efektywnej współpracy w ramach Planu Działań Ukraina - NATO oraz Intensyfikowanym dialogu w sprawie członkostwa oraz odpowiednich reform.
Polityka integracji euroatlantyckiej jest wyznaczona przez ustawodawstwo krajowe, nie jest skierowana przeciwko trzecim państwom i ma na celu przyszłe członkostwo Ukrainy w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, na temat czego będziemy się konsultować z ukraińskim narodem.
Całkowicie rozdzielając europejskie wartości demokratyczne, państwo czuje się częścią euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa i jest gotowe razem z NATO i partnerami Paktu na równych warunkach przeciwdziałać wspólnym zagrożeniom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego Ukraina będzie zgłębiać i poszerzać ten kierunek współpracy z Paktem, zapewniając dalszy udział w operacjach pokojowych i antyterrorystycznych, przeprowadzanych pod egidą NATO.
Ukraina jest pewnym partnerem Paktu także w swej polityce zewnętrznej, popierając w tej lub innej formie, w tym w ramach ONZ oraz OBWE, albo drogą dołączenia do pozycji UE, współczesne podejścia co do rozwiązania ważnych problemów bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Ukraina w sposób aktywny współpracuje z państwami członkowskimi NATO w ramach nowych mechanizmów współpracy, związanej z dotrzymaniem i wykonaniem podstawowych umów, dotyczących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego. Nasze państwo dołączyło, między innymi, do „Inicjatywy w sprawie bezpieczeństwa w dziedzinie Układu o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz odpowiednich materiałów”.
Ukraina jest uznana za lidera i występuje za wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, w tym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego (BSEC) oraz Organizacji na Rzecz Demokracji i Rozwoju (GUAM), Inicjatywy Środkowoeuropejskiej - przy aktywnej współpracy z NATO i UE.
Dogłębne i nieodwracalne transformacje demokratyczne stały się dziś obiektywnymi przesłankami rozwiązania zasadniczo ważnych problemów w celu całkowitego spełnienia wszystkich kryteriów, niezbędnych dla członkostwa w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego”.
Pogłębienie reform na dużą skalę w sferze politycznej, gospodarczej, obronnej, ubezpieczeniowej, prawnej i innych, co ma na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych, dobrobytu oraz bezpieczeństwa narodu ukraińskiego, jest naszym głównym priorytetem.
Ważnym kierunkiem działalności pozostaje planowa i celowa działalność informacyjno-oświeceniowa, dotycząca szerokiego spektrum problemów współpracy Ukrainy i NATO. Program Rządu przewiduje zwiększenie w znacznym stopniu asygnacji budżetowych.
Mamy nadzieję, że postęp Ukrainy w ramach Intensyfikowanego dialogu w sprawach członkostwa oraz odpowiednich reform w najbliższym czasie zostanie uznany przez NATO. Dziś Ukraina jest zainteresowana w dołączeniu do Planu Działań w sprawie członkostwa w NATO.
Liczymy na to, że stopień gotowości naszego państwa do nowych wezwań stanie się podstawą dla pozytywnej odpowiedzi podczas kolejnego szczytu Ukraina - NATO w Bukareszcie w końcu kwietnia 2008 roku.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, Przewodniczący Rady Najwyższy Ukrainy Arsenij Jaceniuk, Premier Ukrainy Julia Tymoszenko”.