Realizacja reformy emerytalnej wciąż pozostaje na liście kluczowych zobowiązań Ukrainy dla otrzymania kolejnej transzy kredytu MFW. Przy tym rozpocząć reformę - a więc uchwalić rządową ustawę emerytalną - parlament powinien przed końcem marca.
Takie zobowiązanie rządu Ukrainy zostało zatwierdzone w projekcie Memorandum o polityce ekonomicznej i finansowej, uzgodnionym przez ukraińską stronę i misję MFW po zakończeniu jej pracy w Kijowie 1-14 lutego 2011 – informuje ZN.UA.
Aby liczyć na rozpatrzenie udzielenia kolejnej transzy w połowie kwietnia przez radę dyrektorów MFW, Kijów przed końcem marca powinien uchwalić ustawę emerytalną, która odpowiada zasadom ubiegłorocznych memorandów.
Uchwalenie tego aktu normatywnego planowano jeszcze przed końcem 2010 roku.
Poza tym, już drugi komitet Rady Najwyższej skrytykował i wyraził dezaprobatę dla emerytalnego projektu ustawy Gabinetu Ministrów.
Przedstawiciele rządu i prezydent oświadczają, że Ukraina powinna zdecydować się na podniesienie progu emerytalnego.
Najpierw reforma emerytalna przewidywała stopniowe podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet od 55 do 60 lat, z corocznym zwiększeniem go o 6 miesięcy począwszy od 2011 roku. Dla mężczyzn, którzy pracują w urzędach państwowych, próg emerytalny powinien zostać podniesiony do 62 lat od 2013 roku.