Україна 2019 року імпортувала 270-275 тис. тонн бананів, що на 8-9% більше, ніж 2018 року, коли був зафіксований попередній рекорд. Пересічний українець торік з’їв приблизно 6 кг цього тропічного фрукта. Про це повідомили аналітики «Української плодоовочевої асоціації» (УПОА).
Рекордний обсяг імпорту бананів в Україну зафіксований на тлі дедалі більшого виробництва українських фруктів і ягід та скорочення чисельності споживачів після окупації Криму та окремих районів Донецької і Луганської областей.
«Навіть в 2013 та 2014 роках імпорт бананів був менший, ніж в 2019 році. Це також свідчить про різке збільшення споживання цих екзотичний фруктів в розрахунку на одного жителя України», – повідомила директорка з розвитку УПОА Катерина Звєрєва.
Згідно з оцінками УПОА, кожен житель України торік вперше спожив в середньому трохи більше від 6 кг бананів. Таким чином, середній показник споживання бананів на душу населення зріс на 20-22% порівняно з показниками докризового 2013 року.
Водночас споживання свіжого яблука, згідно з приблизними оцінками, становить 11 кг на людину за рік. При цьому лише близько 9 кг цього яблука купують в супермаркетах і на ринках, а решта – це споживання яблука власного виробництва жителями сіл.
Також в середньому один споживач в Україні витратив на банани 2019 року близько 170 грн (7,2 дол), а на яблука – лише близько 110 грн (4,7 дол). Тому банани вже нині забезпечують роздрібним торгівцям в півтора рази більшу виручку, ніж яблука.
«Якщо врахувати, що більше яблука продається на базарах та лотках, ніж в супермаркетах, тоді як банани продаються, переважно, через мережі супермаркетів, продавати цей тропічний фрукт супермаркетам вже нині набагато вигідніше, ніж яблука. Мені здається, що це є головною, хоч і не єдиною причиною того, що споживання бананів зростає, а споживання яблука, навпаки, перебуває в стані стагнації», – пояснив економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.
Аналітики УПОА оцінюють роздрібний обіг бананів в Україні в 7,5 млрд грн (320 млн дол), водночас як роздрібний обіг яблук країни не перевищував 4,4 млрд грн (190 млн дол).
Повідомляється, що крім бананів, Україна продовжує нарощувати імпорт інших тропічних фруктів: мандаринів, апельсинів, лимонів, грейпфрутів, хурми, ківі, авокадо, ананасів, манго тощо.
Згідно з даними УПОА, сприяє імпорту зміцнення української гривні до долара та євро. Також імпорт цікавий і супермаркетам, і новому поколінню молодих споживачів, які шукають нові смаки і хочуть скуштувати нові екзотичні продукти.
Відомо також, що Україна збільшує імпорт бананів п’ятий рік поспіль після кризи 2014-2015 рр., коли постачання цих фруктів на український ринок скоротилося майже вдвічі через стрімку девальвацію гривні, що, в свою чергу, призвело до суттєвого подорожчання імпортної продукції.
До слова, впродовж 2017-2018 рр. в сусідній Білорусі одна людина споживала 7,7 кг бананів на рік, в Росії – 10,3 кг, Польщі – 12,6 кг, Румунії – 8,1 кг, Молдові – 4,0 кг.
Згідно з даними ФАО, серед країн ЄС найбільше цих фруктів їдять у Фінляндії, Швеції та Великій Британії, де щорічно споживання на душу населення становить від 16 до 18 кг.
З-поміж світових країн, які оприлюднюють статистку споживання певних продуктів, лідерами є Філіппіни та Бразилія. Там на одного громадянина на рік припадає 60 кг бананів.
Водночас в багатьох африканських країнах, таких як Уганда, Руанда та Камерун, споживання на душу населення перевищує 200 кг бананів, адже в африканському регіоні ці фрукти одними з головних продуктів харчування. Проте офіційної статистики щодо цих країн немає.