Україна, підписавши угоду про асоціацію з Євросоюзом, перестане бути для Росії стратегічним партнером і фактично позбудеться статусу суб'єкта міжнародного права, заявив радник президента РФ Сергій Глазьєв.
"Підписавши угоду про асоціацію з ЄС, Україна позбавляє себе суверенного права з усіх питань торговельної політики, які ми віддали в Митний союз", - сказав С.Глазьєв в інтерв'ю телеканалу "Росія 24".
Він наголосив, що "Україна перестає бути для нас стратегічним партнером, вона зникне як суб'єкт міжнародного права, оскільки всі свої дії в торговій області вона мала погоджувати з Євросоюзом". "Україна не зможе кроку зробити назустріч нам без того, щоб Євросоюз їй цього не дозволив зробити. Ми не розуміємо, навіщо Україна добровільно віддає свій суверенітет у Брюссель, відмовляючись від співпраці з нами на преференційних умовах", - сказав радник президента Росії.
За його словами, "це катастрофа для України і це великий удар для нас". "Ми всіма силами хотіли б цього уникнути", - наголосив С. Глазьєв.
Напередодні українська делегація на чолі з прем'єром Миколою Азаровим провела консультації в Москві, після яких перший віце-прем'єр Ігор Шувалов заявив журналістам, що російська сторона вважає безглуздим продовження подальших переговорів про перспективи одночасної участі України в зоні вільної торгівлі з Євросоюзом і в Митному союзі.
Як зазначив І.Шувалов, "українці хочуть знайти сумісний формат, і ми самі намагалися знайти можливість для поєднання, але коли проаналізували абсолютно всі, навіть можливість якогось перехідного періоду, ми зрозуміли, що ми компромісів не бачимо".
С.Глазьєв повідомив, що "що всі ці погрози нам сьогодні роз'яснили". "Я сподіваюся, що наші українські друзі зрозуміли, що підписання проекту угоди України про асоціацію з Європейським Союзом спричинить незворотне довгострокове погіршення торгово-економічних відносин з Росією, Білоруссю і Казахстаном", - заявив він.
Радник президента пояснив також, що асоціація з ЄС "юридично закриває дорогу Україні до Митного союзу".
"Якщо Україна підписує угоду про асоціацію з Європейським Союзом, вона вже не зможе стати членом Митного союзу з Росією, тому що у нас не заплановано укладення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом на несиметричних умовах, як це підписує Україна", - сказав С.Глазьєв .
Він нагадав, що у Митного союзу і ЄС "неоднакові технічні регламенти", а це означає, що "Україна йде під юрисдикцію Європейського Союзу в частині технічного регулювання, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного контролю".
Як повідомив радник президента РФ, "хоча в проекті угоди (про асоціацію з ЄС – ред.) написано, що формально вона не перешкоджає Україні укладати регіональні економічні угоди з іншими партнерами, біда в тому, що все повністю суперечить (нормам Митного союзу)".
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.
Країни Митного союзу Єдиного економічного простору (Росія, Казахстан, Білорусь) підтримали намір України стати спостерігачем у цій організації. Відповідний меморандум підписано 31 травня у Мінську на засіданні глав урядів СНД за участю прем'єра Миколи Азарова.
Меморандум передбачає надання Україні можливості мати представника в ЄЕК і одержати статус спостерігача в Євразійському економічному союзі з 2015 року.