Україна хоче змінити політичну і економічну частину угоди про асоціацію з ЄС

Договір прагнуть модернізувати відповідно до реалій останніх років

17:30, 8 листопада 2019

Україна має намір порушити перед Європейським Союзом питання про перегляд угоди про асоціацію, яку сторони уклали 2014 року. Зокрема, йтиметься про перегляд квот на постачання продуктів та сировини, які нині орієнтуються на застарілі показники.

Як поінформувало Deutsche Welle, про ініціативу щодо перегляду угоди заявив віце-прем'єр України з питань євроінтеграції Дмитро Кулеба. Українська сторона воліє переглянути як політичну, так і економічну частину угоди. Зокрема, за словами Дмитра Кулеби, у політичній частині Київ запропонує ЄС підписати нове доповнення до угоди про асоціацію у галузі юстиції. Там йтиметься про захист персональних даних, боротьбу з корупцією, про відмивання коштів та перетин кордону. Це, на переконання України, має спростити вихід українських виробників на ринок ЄС.

«Оскільки світ змінюється, ринки змінюються, процеси дуже швидкі і положення угоди повинні бути актуалізовані. Ми над цим працюємо», – заявив Дмитро Кулеба.

Найімовірніше українські урядовці наполягатимуть й на ревізії економічної складової угоди про асоціацію з ЄС. Адже нині з Євросоюзом працюють 14 тис. українських компаній. Здебільшого це аграрні підприємства, які експортують на європейський ринок сільгосппродукцію та сировину. І наразі темпи зростання українського експорту в ЄС поступово гальмуються. Виходом із ситуації є розширення товарного асортименту українського експорту до ЄС.

За словами торгового представника України Тараса Качки, безмитні квоти, передбачені угодою про асоціацію з ЄС, українські виробники заповнюють дуже швидко. Зокрема, ще влітку Україна повністю використала квоти на безмитний експорт агропродовольчої продукції до ЄС за дев'ятьма групами товарів: меду, цукру, круп і борошна, обробленого крохмалю, оброблених томатів, виноградному і яблучному сокам, пшениці, кукурудзі і вершковому маслу.

Хоча безмитними квотами торгівля з ЄС не обмежується, однак це хороший стимул для українських виробників для виходу на європейський ринок. Саме тому 18-19 листопада Україна та ЄС проведуть у Брюсселі засідання Комітету асоціації Україна-ЄС для обговорення всіх аспектів торгівлі та можливих змін до угоди про асоціацію.

Водночас Тарас Качка не відповів на запитання, перегляд яких пунктів угоди про асоціацію планує ініціювати Україна.

Експертка німецько-українського проекту «Агроторгівля України» Марічка Дідух повідомила, що перегляд угоди про асоціацію з ЄС нині на часі, оскільки від моменту початку переговорів про підписання цієї угоди до цього часу умови торгівлі суттєво змінилися і українські виробники готові інтенсифікувати свою торгівлю на європейських ринках.

«В основі угоди лежать потенційні економічні показники та об'єми торгівлі, зокрема агропродукцією, ще на підставі даних статистики 2006-2008 років. Наразі закладені прогнозні показники не відповідають дійсності. Зараз по деяким товарам ми повністю вичерпуємо квоти і це потрібно переглядати, бо потенціал є і ми можемо експортувати більше», – наголосила Дідух.

До слова, за підсумками року з травня 2018 року по квітень 2019 року Україна увійшла до трійки найважливіших експортерів до країн Євросоюзу сільськогосподарських товарів. Водночас Україна потрапила до двадцятки країн, які найбільше імпортують з Європи таку продукцію.