Україна і Польща мають говорити про взаємну трагедію, – Міносвіти

16:00, 22 червня 2013

Міністр освіти і науки Дмитро Табачник вважає, що Україна та Польща повинні взаємно засудити дії українських організацій та польських формувань, які призвели до численних жертв у 40-х роках минулого сторіччя.

"Треба щоб державні та місцеві керівники України приходили до польських могил, польські керівники до могил українців, які загинули в 1943 році і говорили про взаємну трагедію. На мою думку, треба, щоб українська сторона дала негативну оцінку проявам жорстокості з боку українських організацій, а польська, може, у взаємному документі, також негативно оцінити прояви жорстокості та свавілля до дітей і жінок, яку проявили польські збройні формування - це єдиний крок до примирення", - сказав Табачник.

Він нагадав, що в 2003 році президенти України та Польщі прийняли спільну заяву "Про примирення в 60-у річницю трагічних подій на Волині".

"Треба ту формулу, яку ми сконструювали спільно в 2003 році: "прощаємо і просимо вибачення "через десять років доповнити сильнішою політичною формулою: "просимо вибачення і вибачаємо". Це було б наступним кроком подолання наслідків волинської трагедії", - наголосив Табачник.

Нагадаємо, Сенат Польщі 20 червня 2013 року ухвалив заяву "У 70-ту річницю Волинського злочину", в якій ці події названі "етнічною чисткою з ознаками геноциду", і наголошується, що жертвами антипольської акції УПА стало приблизно 100 тис. поляків.

Як повідомлялось, 11 квітня в польському сенаті було зареєстровано проект постанови, яким передбачається встановити 11 липня Днем пам'яті жертв геноциду, здійсненого ОУН і УПА в східних областях ІІ Речі Посполитої (Польщі).

Текст проекту ухвали, передбачає осуд геноциду щодо польського населення, нібито здійсненого УПА й іншими формуваннями українських націоналістів в 1939-1947 роках.

Поряд із цим проект постанови припускає визнання ОУН, УПА, дивізії СС "Галичина" і української поліції, що перебувала на німецькій службі, злочинними організаціями.

Зазначимо, що схожий проект ухвали раніше вже реєстрували у нижній палаті польського парламенту – сеймі.

Нагадаємо також, що в грудні минулого року парламентська комісія національних та етнічних меншин розглянула й передала на розгляд Сейму заяву із засудженням акції "Вісла", під час якої у 1947 році було депортовано понад 140 тисяч українців. Цей проект ухвали викликав хвилю протестів у польському суспільстві.